Bistro 22 dołączyło do projektu "Zrywam z plastikiem" (FOTO)
LEGNICA. W restauracji Bistro 22 w Legnicy odbyła się konferencja prasowa poświęcona kolejnej odsłonie miejskiego projektu ekologicznego "Zrywamy z plastikiem". - Cieszę się, że pierwsza firma gastronomiczna w Legnicy włącza się w naszą akcję i deklaruje ograniczenie używania jednorazowego plastiku. Jak zapewniają właściciele, w tym miejscu jedzenie na wynos otrzymacie w papierowych opakowaniach i z drewnianymi sztućcami, a przychodząc z własnym kubkiem otrzymacie rabat na kawę i herbatę. Zachęcam kolejne bary, kawiarnie i restauracje do przyłączenia się do nas i podjęcia wyzwania - mówił Tadeusz KRZAKOWSKI, prezydent Legnicy.
Słomki do picia, kubki, tzw. foliówki, opakowania na wynos oraz butelki zamierza wyeliminować z życia Legnica. Aby zachęcić mieszkańców do tego typu działań Urząd Miasta rozpoczął na początku marca br. edukacyjną kampanię pt. „Zrywam z plastikiem”. Mieszkańcy Legnicy w ciągu roku produkują ok. 9 tys. ton plastikowych śmieci czyli w ciągu jednego dnia ok. 24 ton plastiku. Legnicki samorząd bardzo liczy, że mieszkańcy, znając powyższe liczby oraz skutki używania tzw. jednorazówek, zrezygnują lub ograniczą użycie opakowań z tworzyw sztucznych.
Właściciele Bistro 22 (także dwóch legnickich restauracji Koko Sushi) Patrycja i Dawid Belka mają nadzieję, że "Zrywamy z plastikiem" na trwale zagości w legnickiej gastronomii. - Bardzo dużo podróżujemy i po świecie i po Polsce. I właściwie pobyt na Filipinach zainspirował nas do zerwania z plastikiem. W restauracjach w Manilii piliśmy i jedliśmy wyłącznie w naczyniach szklanych lub ekologicznych, posługiwaliśmy się normalnymi sztućcami metalowymi lub drewnianymi a nie plastikowymi. I tak samo w małych knajpkach na rajskich wyspach. I postanowiliśmy, że to samo zaproponujemy gościom w naszych lokalach. I dlatego z chęcią przyjęliśmy zaproszenie do kampanii władz miasta "Zrywam z plastikiem". Początki bywają trudne, bo potrzebny jest przełom w mentalności, ale z każdym tygodniem jest coraz lepiej. Jak na tym wychodzimy finansowo? Może nie tracimy, ale zarabiamy mniejszą marżę od 10 do 40 procent, ale nigdy nie patrzyliśmy na to przez pryzmat pieniędzy. Patrząc jak naszą planetę zalewa już nie morze, ale ocean plastiku to warto tak postępować. Klienci chyba mają zdecydowanie większą satysfakcję jeżeli jedzenie u nas zakupione wyjmuje z papierowej torby a nie z plastikowej.
Legnicki projekt "Zrywam z plastikiem" oraz postawa właścicieli BISTRO 22 kapitalnie współgra z działaniami Unii Europejskiej. Obecny na konferencji prasowej Przemysław ROGOWSKI, dyrektor Wydziału Środowiska i Gospodarki Odpadami przypomniał, że 27 marca 2019 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę wprowadzającą zakaz sprzedaży jednorazowych plastikowych sztućców i wymóg oddzielnej zbiórki plastikowych butelek w sklepach do 2021 roku. Oznacza to zakaz sprzedaży jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce czy słomki. Zakaz obejmuje też opakowania produktów takich jak tac plastikowych. Wymienione przedmioty będą mogły być wytwarzane o ile producent wykorzysta ekologiczny materiał. Słomki dla przykładu będą mogły być produkowane przy użyciu trzciny cukrowej...
Jak widać miasto Legnica i Bistro 22 w walce środowisko naturalne zagrały już w jednej drużynie z Parlamentem Europejskim...
{gallery}galeria/wydarzenia/29-03-19-bistro-22-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}