Wieczorem zgaśnie światło... Godzina dla Ziemi
LEGNICA. Dziś w sobotę (30 marca) wraz z milionami ludzi na całym świecie tradycyjnie w Legnicy zgaśnie światło. Przez godzinę od godz. 20. 30 do 21.30 centrum Legnicy pogrąży się w ciemnościach. Ta sytuacja ma związek z symboliczną akcją Godziną dla Ziemi, w której miasto od wielu lat uczestniczy. Globalne przedsięwzięcie Godzina dla Ziemi (WWF ) przypomina, że jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku, a jako obywatele – na tworzone prawo.
W Legnicy tego dnia wyłączone zostaną iluminacje : wieży św. Jadwigi w Zamku Piastowskim (ul. Marii Skłodowskiej-Curie), wieża Sanktuarium św. Jacka (ul. Nadbrzeżna 3), I Liceum Ogólnokształcącego (pl. Klasztorny 7), Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych (ul. Skarbka 4) i hali sportowej (ul. Głogowska 16 of).
Godzina dla Ziemi WWF ((Word Wide Fund for Nature) jednoczy miliony ludzi na całym świecie. Kojarzona jest głównie z tym, że na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Nie niszczmy naszego domu”. Twarzą tej akcji jest aktor Marcin Dorociński, który w symbolicznym spocie zwraca uwagę na problem ochrony naszej planety mówiąc „Niszcząc przyrodę, niszczymy własny dom!”
Fundacja opracowała protokół „niszczenia” wspólnego domu, z którego wynika pogłębiający się stan krytyczny wielu obszarów w Polsce.
Rzeki: 75-80 proc. ze 150 tysięcy kilometrów polskich rzek zostało przekształconych przez człowieka.
Lasy: w Puszczy Białowieskiej w roku 2017 wycięto około 160-180 tysięcy drzew.
Bałtyk: powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła 10-krotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje aktualnie około 14% powierzchni morza.
Powietrze: w Polsce znajduje się 36 z 50 europejskich miast o najwyższym stężeniu pyłu PM2,5.
Klimat: straty związane z anomaliami pogodowymi kosztują dziś Polaków ok. 9 mld złotych rocznie (ok. 0,6% PKB) i wciąż rosną.
Mieszkańcy: co roku 44 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu.
W ciągu 12 lat w akcji Godzina dla Ziemi WWF ((Word Wide Fund for Nature) wzięło udział 188 krajów na 7 kontynentach. W Polsce w akcję zaangażowało się prawie 80 miast, w tym Legnica. Na 60 minut zgaszono światła takich obiektów jak: Piramidy w Gizie, Wieża Eiffla w Paryżu, Big Ben i Pałac Buckingham w Londynie, most Golden Gate w San Francisco, Opera w Sydney, Koloseum w Rzymie, Taj Mahal w Indiach.
W naszym kraju zgasły lampy oświetlające najbardziej charakterystyczne budynki, takie jak: Stadion Narodowy oraz Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Kościół Mariacki w Krakowie, Dwór Artusa w Gdańsku czy Spodek w Katowicach, Stadion Wrocław i Sky Tower.