Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Tłumy na Targach Edukacyjnych (FOTO)

LEGNICA. Pod hasłem „Legnica usuwa bariery do kariery” w Akademii Rycerskiej zorganizowano Legnickie Targi Edukacyjne. Takiego tłumu zainteresowanej młodzieży mury Akademii nie widziały już dawno. Bogata ofertę edukacyjną skierowano przede wszystkim do tegorocznych absolwentów klas gimnazjalnych i szkół podstawowych. Także do ich rodziców. W nadchodzącym nowym roku szkolnym będziemy bowiem mieć do czynienia z kumulacją dwóch roczników: absolwentów klas gimnazjalnych oraz ośmioletnich szkół podstawowych. We wrześniu naukę w szkołach średnich rozpocznie ponad 2600 uczniów. To dwukrotnie więcej, niż w roku 2018. 

Tłumy na Targach Edukacyjnych (FOTO)

- Jesteśmy dobrze przygotowani do zapewniania miejsc w szkołach wszystkim absolwentom - mówił otwierający targi prezydent Tadeusz Krzakowski. - Mamy dobrze rozbudowaną i nowoczesną bazę oświatową, dobre zaplecze dydaktyczne i kadrowe. Miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych nie zabraknie.

Prezydent Legnicy, dziękując organizatorom targów i młodzieży za jej bardzo liczne przybycie, podkreślał główny cel swej polityki oświatowej, którym jest kształcenie zgodne z potrzebami rynku pracy. - Przybliżamy wam bogaty rynek edukacyjny Legnicy, życząc dobrych wyborów na dorosłe życie zawodowe - dodał Tadeusz Krzakowski.

Organizatorami targów są: Urząd Miasta, wszystkie legnickie licea ogólnokształcące, szkoły zawodowe oraz Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli oraz Legnickie Centrum Kultury. 

- Dzisiejsze edukacyjne targi, różnią się od poprzednich tym, że nastawiliśmy się głównie na szkolnictwo ponadpodstawowe z naszego miasta oraz na pracodawców, którzy prowadzą swoje klasy patronackie - mówi Julita Kurowska dyrektor Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli. - Chcemy z tą całą ofertą edukacyjną z możliwością w przyszłości zatrudnienia zapoznać naszą legnicką młodzież. W ramach tych targów zorganizowaliśmy także panel dyskusyjny dla uczniów, w którym będzie mowa o bezpieczeństwie w szkole - o cyberprzemocy i fonoholizmie. Dodatkowo także przygotowaliśmy dwa panele dla rodziców dwóch roczników kończących szkołę - uczniów trzeciej klasy gimnazjum i klasy ósmej szkoły podstawowej. Ma to na celu wytłumaczyć im zasady tegorocznej rekrutacji do szkół średnich, a będzie prowadzony przez specjalistów - naszych doradców zawodowych.

Swoje stoiska z ofertami przedstawiło 16 legnickich szkół oraz 17 firm współpracujących ze szkołami, czyli potencjalni pracodawcy.

W tym roku to już drugie Targi Edukacyjne stopnia szkoły branżowej czy technikum w regionie dolnośląskim.

- Już poprzednimi targami było duże zainteresowanie - mówi Grzegorz Gargaś dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych. - Teraz chcieliśmy jeszcze raz pokazać młodzieży szkoły przed samym momentem ich wyboru ponownie te oferty. Mam nadzieję, że trafiliśmy do zwiedzających z propozycjami mojej szkoły. W wyborze szkół mają także pomóc nasi partnerzy pracodawcy. Dzięki nim mogą uczniowie zobaczyć rzeczywiste stanowiska pracy. My zaprosiliśmy zakłady partnerskie – Mercedes Grupa Wróbel z Lubina i Mercedes-Benz Manufacturing Poland z Jawora oraz Pol-Trans Grupa KGHM.

Marta Sobiechowska z II LO zachęcała do swojej szkoły: - Robi wrażenie ta ilość osób, ale nie dziwi mnie to z uwagi na te dwa roczniki, które rozpoczną naukę w tym roku. Targi odbywają się w czasie, gdzie wydawało mi się, że większość uczniów ma zadeklarowany wybór szkoły. Jednak okazuje się, że masę uczniów jeszcze nie jest zdecydowanych, a przecież już niedługo będą pisać testy. Same targi bardzo mi się podobają i są one okazją, żeby dowiedzieć się na temat konkretnych szkół i porównać tu na miejscu ich oferty – wszystko podane jest w jednej pigułce.

Dawid Styrc: - Jestem uczniem gimnazjum z obecnego VII LO. Wybrałem już szkołę, ale przyszedłem na targi, by się upewnić czy faktycznie to dobry wybór, czy poziom tej szkoły, który jest podkreślany okaże się adekwatny z tym co tu zastanę. Wybrałem Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych i nie rozczarowałem się. Reprezentanci tej szkoły bardzo dojrzale i elokwentnie odpowiadali na moje pytania. Dowiedziałem się co może mi oferować kierunek, na który się zdecydowałem. Obawiałem się, że uczniowie z tej szkoły mogą być nieprzygotowani – odczytają to co mają z kartki przygotowane albo okażą się pupilami nauczycieli. Okazało się, że wręcz przeciwnie – to byli odpowiedni przedstawiciele szkoły.

Fot. Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/wydarzenia/02-04-19-legnickie-targi-edukacyjne-fot-ewa-jakubowska{/gallery}