Stoisko KGHM hitem Targów Edukacyjnych
LEGNICA/LUBIN. Drugie zorganizowane w tym roku Legnickie Targi Edukacyjne pod hasłem „Legnica usuwa bariery do kariery”, które odbyły się w Akademii Rycerskiej, zanotowały rekordową liczbę uczestników. Nowością targów i niewątpliwie magnesem przyciągającym uczniów ósmych klas podstawowych i trzecich gimnazjalnych były stoiska pracodawców współpracujących z legnickimi szkołami. Zaproszenie patronackich zakładów pracy na te targi miały pokazać młodzieży jakie będzie mieć możliwości zatrudnienia po ukończeniu pierwszego stopnia szkoły branżowej czy technikum w regionie dolnośląskim. Wśród wystawców największym wzięciem cieszyło się stanowisko KGHM Polska Miedź S.A.
Udział w Legnickich Targach Edukacyjnych tego miedziowego potentata i największego pracodawcy w naszym regionie to nie był jedyny argument. Najistotniejszym był fakt, że aż 57 klas branżowych w szkołach w Lubinie, Legnicy, Bolesławcu i Głogowie, zostało objętych patronatem KGHM poprzez specjalny program „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej, KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym”. Wśród nich od 19 lutego 2019 r. na mocy zawartego porozumienia o współpracy z KGHM znalazło się także ZSTiO w Legnicy tzw. „henrykówka”. I to na jej zaproszenie miedziowy pracodawca po raz pierwszy miał możliwość zaprezentowania się legnickim uczniom, którzy na targach szukali interesującej propozycji dalszej szkolnej edukacji dającej im gwarancję intratnego zatrudnienia.
- Zainteresowanie jest ogromne i zaskoczyła nas ilość uczniów przy naszym stanowisku na targach – chwali się Edyta Gawlas- Chiciak kierownik wydziału rekrutacji i budowania wizerunku pracodawcy w departamencie efektywności zawodowej pracowników KGHM Polska Miedź. - W pewnym momencie było ich tak dużo, że cała ekipa musiała być mocno zaangażowana w rozmowach z młodzieżą. Z naszych obserwacji wynika to z tego, że młodzi ludzie jeszcze nie do końca mają sprecyzowane priorytety wyboru szkoły na dalszą część edukacji. Widać, że nie wiedzą jeszcze w jakim zawodzie chcą pracować.
Faktycznie branżowe stanowisko KGHM przyciągające uwagę szkolnej młodzieży hutniczymi akcesoriami jak np. skafander hutniczy oblegały tłumy męskiej części zwiedzających targi.
- My dziś jesteśmy po to, aby ich zachęcić do kształcenia się w szkołach, w których KGHM S.A jest patronatem - wyjaśnia dalej Edyta Gawlas- Chiciak, przedstawiciel firmy na targach - Od 2008 r współpracujemy ściśle ze szkołami w powiecie legnickim, lubińskim, polkowickim i głogowskim oraz bolesławieckim. Objęliśmy szkoły programem, który nazywa się „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM partnerem w kształceniu zawodowym”. Ten program jest właściwie odpowiedzią naszej organizacji na tendencje zaobserwowane na dzisiejszym rynku pracy. Jesteśmy w momencie zmiany pokoleniowej – obecnie są już inne oczekiwania przyszłych pracowników, w związku z tym zmienia się i nasza aktywność w pozyskiwaniu nowych ludzi wykwalifikowanych w branżowych zawodach. Za kilka lat będziemy potrzebować dobrych fachowców w określonych zawodach jak mechatroników, elektryków, elektromonterów. Szkoły, które objęliśmy patronatem kształcą też przyszłych hutników i górników. Pragniemy uczyć zawodu nowe pokolenia. Jednocześnie obejmując opieką szkoły chcemy zarazem zatrzymać młodych ludzi w naszym regionie. Obecnością na tych targach chcemy więc zachęcić młodzież, aby wybrali szkoły i klasy, które patronujemy. Pokazujemy jakie wsparcia otrzymają wtedy w postaci np.praktyk zawodowych w naszych zakładach. Jest to dodatkowa zachęta, ponieważ tym sposobem poznają realną pracę fizyczną pod okiem wykwalifikowanej naszej kadry fachowców, a tym samym pogłębiają swoje umiejętności i swoją wiedzę. W ramach tego programu oferujemy stypendia dla najlepszych uczniów, którzy kształcą się w szkole branżowej i technikach.-
W naszym lokalnym legnickim przypadku dla uczniów Henrykówki patronat KGHM nad ich szkołą oznacza możliwość odbywania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych na terenie Huty Miedzi „Legnica”, tym samym poznanie najnowszych technologii wykorzystywanych w branży hutniczej.