Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Są pieniądze, by aktywizować bezrobotnych (FOTO)

LEGNICA. Dolnośląski rynek pracy jest obecnie rynkiem pracownika. Wciąż jednak są grupy społeczne, którym należy pomóc w walce z bezrobociem i wykluczeniem społecznym. Jak to robić i skąd brać na to pieniądze? o tym m.in. mówiono w Legnicy podczas "Briefingu rynku pracy”.

Są pieniądze, by aktywizować bezrobotnych (FOTO)

Podobne "Briefingi rynku pracy" odbyły się już we Wrocławiu i Wałbrzychu. Okazją do podsumowań stał się nie tylko obchodzony w kwietniu Międzynarodowy Dzień Walki z Bezrobociem, ale i przypadające w tym roku 100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia.

- Zebranie danych ze stu lat, nawet pod względem statystycznym, byłoby bardzo trudne. Pokusiliśmy się o podsumowanie ostatniego 10-lecia i wygląda ono imponująco. Przez wszystkie dolnośląskie powiatowe urzędy pracy przewinęło się w tym czasie 2,2 mln osób bezrobotnych, z czego prawie milion osób znalazło pracę. - mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

- Sytuacja na rynku pracy w subregionie legnickim jest bardzo dobra. W ciągu ostatniej dekady ponad 170 tys. osób zyskało zatrudnienie. To odzwierciedla trend w całym województwie, choć mamy i takie powiaty, jak np. górowski, gdzie stopa bezrobocia wciąż jest dwucyfrowa, ale bezrobotnych jest tylko 1600 osób. - dodaje Bartosz Kotecki, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Obecnym wyzwaniom rynku pracy pozwalają sprostać fundusze unijne. W ciągu najbliższych 4 lat Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy będzie miał do dyspozycji prawie miliard złotych. Tylko w tym roku na rynek pracy trafi ponad 220 mln zł.

- Są to pieniądze nie tylko na standardowe działania jak kursy, szkolenia czy staże. Są też niestandardowe działania - np. tworzenie żłobków i punktów opieki nad dzieckiem do lat 3, bo blisko 17 proc. bezrobotnych to kobiety , które nie mogły wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Jest to całe spektrum działań, które mają sprawić, że pracowników będzie coraz więcej, a bezrobotnych coraz mniej. - dodaje Bartosz Kotecki.

Stopa bezrobocia w naszym regionie jest wciąż niska. W lutym 2019 r. wynosiła 5,4 proc. do 6,1 proc. w Polsce. Jeszcze kilkanaście lat temu wskaźnik ten wynosił 24,7 proc.

{gallery}galeria/wydarzenia/18-04-19-konferencja-dwup-fot-jagoda-balicka{/gallery}