Transplantologia? Nie może być tematem tabu (FOTO)
LEGNICA. Prekursor przeszczepów wątroby na Dolnym Śląsku, chirurg prof. Dariusz Patrzałek gościł dziś w legnickiej Szkole Podstawowej nr 1 w Legnicy, by przekonywać uczniów najstarszych klas, że przeszczep to nie tylko sposób lecenia, ale dar życia.
Spotkanie uczniów z Sp nr 1 w Legnicy z fachowcami z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu było jednym z pierwszych takich pogadanek, w ramach ogólnopolskiej akcji „Solidarnie dla transplantacji”.
- Chcemy wszystkim przekazać, że narządy, które my pobieramy i przeszczepiamy, to jest dar życia. I one w danym momencie są i - albo je wykorzystamy, albo znikną bezpowrotnie. Ludzie zazwyczaj mają takie wyobrażenie, że my posiadamy jakiś bank narządów, z którego możemy sobie do woli czerpać. Tak naprawdę tym bankiem jest całe społeczeństwo. - mówi prof. Dariusz Patrzałek, chirurg, koordynator transplantacji.
- Ja na pewno podpiszę taką zgodę. Myślałam o tym już w wieku 14 lat, kiedy moja mama zapisała się do banku dawców szpiku kostnego. Skoro i tak kiedyś umrę, to przecież moje narządy mogą się komuś przydać. - mówiła jedna z uczennic SP nr 1 w Legnicy.
- Chcemy skupić się na tym, że transplantologia jest sposobem leczenia. Chodzi o to, byśmy byli solidarnym społeczeństwem. Jeśli chodzi o polską transplantologię - stoi ona na światowym poziomie, ale w kwestii dawców - wciąż nam daleko do innych krajów. - dodaje Iwona Przydatek, koordynator transplantacyjny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Prof. Patrzałek chwalił legnicki szpital za wzorową współpracę z transplantologami
- Żeby ten dar życia mógł być przekazany potrzebni są ci, którzy ofiarowują i ci, którzy potrzebują. A to co pomiędzy- czyli my, służba zdrowia- to pomoc w tym przekazaniu. W Legnicy ta pomoc wygląda bardzo dobrze. - mówił prof.
{gallery}galeria/wydarzenia/20-05-19-transplantologia-fot-jagoda-balicka{/gallery}