Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Piwo Śpiewane na Legnica Cantat

LEGNICA. Skoro zaczyna się 50 Legnica Cantat, czyli święto polskiej chóralistyki, to nie można smakować muzy na najwyższym światowym poziomie bez piwa o smaku wyjątkowego. Podczas prasowego briefingu w Browarze Staromiejskim w Legnicy zaprezentowano złocisty trunek. Tysiąc litrów tego piwa powstało w związku z Legnica Cantat. Uwarzenia trunku podjął się Browar Staromiejski Piwowar w Legnicy. Powstało ciekawe, delikatne piwo, którego recepturę opracował Szczepan Parchimowicz z legnickiego browaru. A przy okazji zdradził tajemnice warzenia tego wyjątkowego rzemieślniczego trunku. Trunku warzonego na słodzie belgijskim z nutą goryczy i karmelu. Istny piwny miód na struny głosowe chórzystów i melomanów, którzy ściągają do Legnicy na to wyjątkowe muzyczne misterium.

Piwo Śpiewane na Legnica Cantat

Ale prezentacja Piwa Śpiewanego była okazją do zaprezentowania tego wyjątkowego festiwalu. - Przed nami blisko dwa miesiąca wytężonej pracy i logistycznych wyzwań - mówiła Marta BILEJCZYK, zastępca dyrektora legnickiego Centrum Kultury. - Jesteśmy gotowi na podjęcie wszystkich wyzwań i dlatego Legnica jest stolicą muzyki chóralnej.

Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat to jeden z najstarszych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali chóralnych w Polsce. Turniej wymyślił i stworzył w latach 60. ub. wieku niezastąpiony animator legnickiej kultury Henryk Karliński (jego imię nosi dziś Legnickie Centrum Kultury, które organizuje Legnicę Cantat).

– Muzyka chóralna jest po prostu fajna! – mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. I opowiada: – Co ciekawe, choć w tym roku mamy 50 edycję Legnicy Cantat, to tak naprawdę turniej odbył się po raz pierwszy w 1967 r., czyli 52 lata temu. Jednak wprowadzenie stanu wojennego, zamach na papieża Jana Pawła II, a potem różne, organizacyjne zawieruchy spowodowały, że Legnica Cantat nie odbyła się dwa razy. Dlatego w tym roku obchodzimy oficjalnie jej półwiecze – wyjaśnia dyrektor Szczepaniak, zapraszając wszystkich na tegoroczny, jubileuszowy festiwal, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Najważniejszą częścią Legnicy Cantat 50. będzie turniej najlepszych chórów z całego kraju, które nadesłały swoje zgłoszenia, zostały zweryfikowane przez złożoną z wybitnych znawców muzyki chóralnej Radę Artystyczną i powalczą o główne trofeum - Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy. Ta część turnieju odbędzie się 1 czerwca w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Dzięki transmisji na żywo przesłuchań konkursowych w Radiu Plus (www.legnica.fm) występów będą mogli posłuchać wielbiciele muzyki chóralnej na całym świecie.

W ramach Legnicy Cantat 50. Odbędzie się też wiele innych, ciekawych wydarzeń i koncertów. Najbardziej spektakularnym będzie koncert „The Age of Sing”, w ramach którego – z towarzyszeniem chórów, w formule a capella – wystąpią: światowej sławy wokalistka Katie Melua oraz znani i lubiani polscy artyści: Renata Przemyk, Kamil Bednarek i Piotr Cugowski.

– Ten koncertowy projekt będzie zupełnie wyjątkowy, ponieważ w tym kształcie odbędzie się pierwszy i ostatni raz. Specjalnie dobrany repertuar, poddany nowym aranżacjom, zabrzmi na żywo tylko 25 maja, o godz. 21.00 na dziedzińcu Akademii Rycerskiej w Legnicy – podkreśla Grzegorz Szczepaniak.

Innym wyjątkowym projektem Legnicy Cantat 50. będzie polska premiera światowego hitu „Voices of Light. The Passion of Joan of Arc”, w przejmujący sposób przedstawiająca historię męczeństwa Joanny d′Arc. Widowisko zostało już ponad 200 razy zaprezentowane na scenach całego świata, m.in. w Sydney, Waszyngtonie, Los Angeles czy Londynie. Entuzjastyczne recenzje spektaklu ukazały się w największych, opiniotwórczych amerykańskich tytułach, m.in. w „Los Angeles Times”, „Chicago Tribune”, „New York Times”, „Wall Sreet Journal” czy „Washington Post”. W Legnicy widowisko odbędzie się dwukrotnie: 30 maja o godz. 21.00 oraz 31 maja o godz. 19.00 – w Kościele Ewangelickim Marii Panny, zaliczanym do najcenniejszych zabytków sakralnych na Śląsku.

Tegoroczny festiwal zwieńczy Koncert Jubileuszowy, podczas którego m.in. usłyszymy prawykonanie utworu skomponowanego specjalnie z okazji 50-lecia legnickiego festiwalu. Będzie to „Missa Choralis” autorstwa Pawła Łukaszewskiego - znakomitego, współczesnego kompozytora, specjalizującego się w muzyce sakralnej i chóralnej, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Finałem Koncertu Jubileuszowego będzie ceremonia ogłoszenia wyników oraz wręczenie nagród w tegorocznej edycji konkursu chórów. To wydarzenie odbędzie się 2 czerwca o godz. 12.00 w Kościele Ewangelickim Marii Panny.

piwo spiewane fot mj1