Piwo Śpiewane na Legnica Cantat
LEGNICA. Skoro zaczyna się 50 Legnica Cantat, czyli święto polskiej chóralistyki, to nie można smakować muzy na najwyższym światowym poziomie bez piwa o smaku wyjątkowego. Podczas prasowego briefingu w Browarze Staromiejskim w Legnicy zaprezentowano złocisty trunek. Tysiąc litrów tego piwa powstało w związku z Legnica Cantat. Uwarzenia trunku podjął się Browar Staromiejski Piwowar w Legnicy. Powstało ciekawe, delikatne piwo, którego recepturę opracował Szczepan Parchimowicz z legnickiego browaru. A przy okazji zdradził tajemnice warzenia tego wyjątkowego rzemieślniczego trunku. Trunku warzonego na słodzie belgijskim z nutą goryczy i karmelu. Istny piwny miód na struny głosowe chórzystów i melomanów, którzy ściągają do Legnicy na to wyjątkowe muzyczne misterium.
Ale prezentacja Piwa Śpiewanego była okazją do zaprezentowania tego wyjątkowego festiwalu. - Przed nami blisko dwa miesiąca wytężonej pracy i logistycznych wyzwań - mówiła Marta BILEJCZYK, zastępca dyrektora legnickiego Centrum Kultury. - Jesteśmy gotowi na podjęcie wszystkich wyzwań i dlatego Legnica jest stolicą muzyki chóralnej.
Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat to jeden z najstarszych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali chóralnych w Polsce. Turniej wymyślił i stworzył w latach 60. ub. wieku niezastąpiony animator legnickiej kultury Henryk Karliński (jego imię nosi dziś Legnickie Centrum Kultury, które organizuje Legnicę Cantat).
– Muzyka chóralna jest po prostu fajna! – mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. I opowiada: – Co ciekawe, choć w tym roku mamy 50 edycję Legnicy Cantat, to tak naprawdę turniej odbył się po raz pierwszy w 1967 r., czyli 52 lata temu. Jednak wprowadzenie stanu wojennego, zamach na papieża Jana Pawła II, a potem różne, organizacyjne zawieruchy spowodowały, że Legnica Cantat nie odbyła się dwa razy. Dlatego w tym roku obchodzimy oficjalnie jej półwiecze – wyjaśnia dyrektor Szczepaniak, zapraszając wszystkich na tegoroczny, jubileuszowy festiwal, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Najważniejszą częścią Legnicy Cantat 50. będzie turniej najlepszych chórów z całego kraju, które nadesłały swoje zgłoszenia, zostały zweryfikowane przez złożoną z wybitnych znawców muzyki chóralnej Radę Artystyczną i powalczą o główne trofeum - Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy. Ta część turnieju odbędzie się 1 czerwca w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Dzięki transmisji na żywo przesłuchań konkursowych w Radiu Plus (www.legnica.fm) występów będą mogli posłuchać wielbiciele muzyki chóralnej na całym świecie.
W ramach Legnicy Cantat 50. Odbędzie się też wiele innych, ciekawych wydarzeń i koncertów. Najbardziej spektakularnym będzie koncert „The Age of Sing”, w ramach którego – z towarzyszeniem chórów, w formule a capella – wystąpią: światowej sławy wokalistka Katie Melua oraz znani i lubiani polscy artyści: Renata Przemyk, Kamil Bednarek i Piotr Cugowski.
– Ten koncertowy projekt będzie zupełnie wyjątkowy, ponieważ w tym kształcie odbędzie się pierwszy i ostatni raz. Specjalnie dobrany repertuar, poddany nowym aranżacjom, zabrzmi na żywo tylko 25 maja, o godz. 21.00 na dziedzińcu Akademii Rycerskiej w Legnicy – podkreśla Grzegorz Szczepaniak.
Innym wyjątkowym projektem Legnicy Cantat 50. będzie polska premiera światowego hitu „Voices of Light. The Passion of Joan of Arc”, w przejmujący sposób przedstawiająca historię męczeństwa Joanny d′Arc. Widowisko zostało już ponad 200 razy zaprezentowane na scenach całego świata, m.in. w Sydney, Waszyngtonie, Los Angeles czy Londynie. Entuzjastyczne recenzje spektaklu ukazały się w największych, opiniotwórczych amerykańskich tytułach, m.in. w „Los Angeles Times”, „Chicago Tribune”, „New York Times”, „Wall Sreet Journal” czy „Washington Post”. W Legnicy widowisko odbędzie się dwukrotnie: 30 maja o godz. 21.00 oraz 31 maja o godz. 19.00 – w Kościele Ewangelickim Marii Panny, zaliczanym do najcenniejszych zabytków sakralnych na Śląsku.
Tegoroczny festiwal zwieńczy Koncert Jubileuszowy, podczas którego m.in. usłyszymy prawykonanie utworu skomponowanego specjalnie z okazji 50-lecia legnickiego festiwalu. Będzie to „Missa Choralis” autorstwa Pawła Łukaszewskiego - znakomitego, współczesnego kompozytora, specjalizującego się w muzyce sakralnej i chóralnej, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Finałem Koncertu Jubileuszowego będzie ceremonia ogłoszenia wyników oraz wręczenie nagród w tegorocznej edycji konkursu chórów. To wydarzenie odbędzie się 2 czerwca o godz. 12.00 w Kościele Ewangelickim Marii Panny.