Wojewódzkie Święto Ludowe (FOTO)
LEGNICA. Od ponad stu lat zgromadzeni pod zielonym sztandarem kultywują piękną tradycję najważniejszego święta Ruchu Ludowego. W niedzielę w Legnicy odbyło się Dolnośląskie Święto Ludowe. Gościem specjalnym i dodajmy wyjątkowym obchodów ludowego święta w Legnicy był były Marszałek województwa świętokrzyskiego, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego ADAM JARUBAS. W wyborach europejskich w 2019 Adam Jarubas z listy Koalicji Europejskiej uzyskał mandat deputowanego do Europarlamentu IX kadencji.
Święto Ludowe to jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe w tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej. Święto to utrwaliło się w świadomości mieszkańców wsi i stało się jej niezbywalnym elementem życia społecznego. Nierozłącznie towarzyszy historii Polskiego Stronnictwa Ludowego. Uroczystości są okazją do kultywowania tradycji, przypomnienia historii oraz integracji mieszkańców polskiej wsi.
W czerwcu 2019 roku to szczególnie wyjątkowe święto. Tuż po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których PSL wywalczył trzy mandaty idą do w wyborów w Koalicji Europejskiej co odebrano jako znak iż wbrew pobożnym życzeniom ludowa partia wciąż żyje. Po wyborach do PE a przed wyborami do krajowego parlamentu, w których PSL jak za dobrych lat chce iść pod własnym sztandarem wybierając własna drogę, drogę nie PiS-wską ani PO-wską, nie wspominając o "wiosennym trakcie"...
Uroczystości w Legnicy rozpoczęła msza w kościele pw.Jana Chrzciciela. Po nabożeństwie ludowy orszak przeszedł na skwer między ul.Skarbka i Szkolną gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik z popiersiem Wincentego WITOSA.
- Do przestrzeni publicznej naszego miasta i regionu wprowadzamy postument poświęcony człowiekowi którego całe życie było bezustanną służbą społeczną - mówił dr Tadeusz SAMBORSKI. - Chyląc głowy i zielone sztandary oddajemy mu cześć i szacunek. Testament polityczny Wincentego Witosa, jego myśli i przekonania są nadal prawdziwe i aktualne. Z nich my, współcześni ludowcy czerpiemy siłę przetrwania i naukę jak skutecznie służyć Niepodległej w różnych sferach życia naszego narodu i państwa. To nie bez powodu powszechnie uznaje się ludowców za dobrych gospodarzy swoich „Małych Ojczyzn”, ale także za skutecznych polityków na szczeblu centralnym a nawet międzynarodowym. W naszym codziennym działaniu pod szyldem i sztandarami Polskiego Stronnictwa Ludowego pamiętamy o sformułowanych przez Wincentego Witosa zasadach chłopskiego etosu. Należy do nich płynąca z autentycznego kontaktu z naturą siła fizyczna i moralna, szacunek dla pracy i cierpliwość w oczekiwaniu na jej owoce, wytrwałość i ofiarność, poszanowanie prawdy, poczucie chłopskiej dumy, honoru i godności, poczucie wspólnoty całej warstwy chłopskiej, przywiązanie do tradycji, religii i rodziny oraz wielki szacunek dla Państwa. W programie i działaniu Wincentego Witosa zawsze na pierwszym miejscu było państwo polskie, jego granice i ład w nim. Priorytetem był zawsze dobrze rozumiany interes państwowy, a dopiero potem interes chłopów. „ Polska i chłopi, a nie chłopi i Polska
Postument W.Witosa autorstwa artysty Zbigniewa Frąckiewicza został odlany w odlewni żeliwa w Chocianowie. Podczas uroczystości odsłania go: wiceprezes PSL Adam Jarubas, Paweł Gancarz - prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL, Tadeusz Samborski - członek rady naczelnej partii, Kazimierz Burtny prezes zarządu powiatowego PSL, Alojzy Pawicki- weteran ruchu ludowego oraz wicestarosta Janina Mazur i Alicja Sielicka burmistrz Prochowic.
Po poświęceniu postumentu W. Witosa przez proboszcza Jana Janusa, zebrani przeszli do Domu Nauczyciela na część artystyczną.
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/09-06-19-obchody-Wojewodzkiego-Swieta-Ludowego-fot-ewa-jakubowska{/gallery}