Premier uruchomił największą inwestycję HM "Legnica" (FOTO)
LEGNICA. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w piątkowej uroczystości otwarcia pieca do przetopu złomów w Hucie Miedzi Legnica. To największa inwestycja w historii zakładu. Pochłonęła w sumie 240 mln zł. - Jako lider polskiej gospodarki odpowiadamy na wyzwania turbulentnego świata. Oparcie produkcji miedzi w dużej mierze na złomie jest przykładem Gospodarki Obiegu Zamkniętego, która jest nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju Spółki. To największa inwestycja w 66-letniej historii Huty Miedzi Legnica, nie tylko pod względem poniesionych nakładów, ale przede wszystkim, ze względu na ogromny skok technologiczny tego Oddziału. - To miejsce dostaje od nas drugie życie - mówił Marcin CHLUDZIŃSKI, prezes zarządu KGHM S.A. - Przekształci się ono w hutę hybrydową mającą perspektywę rozwoju na kolejne lata. To krok w kierunku pozyskiwania surowca z recyklingu. Dla nas gospodarka zamkniętego obiegu, ekologia to nie hasła lecz konkretne działania.
Premier Mateusz Morawiecki składając gratulacje władzom miedziowego koncernu i załodze huty, podkreślił, że inwestycja ma proekologiczny charakter i ma znaczenie nie tylko dla Legnicy i regionu, ale i całej polskiej gospodarki.
- To, co się wydarzyło w legnickiej hucie jest widocznym znakiem prowadzonej przez mój rząd polityki reindustrializacji kraju. Takie inwestycje są fundamentem gospodarczej suwerenności Polski. Będziemy je wspierać i promować - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Prezes Marcin Chludziński podziękował z mównicy dyrektorowi Huty Miedzi Legnica Michałowi Topolnickiemu i wiceprezesowi KGHM Radosławowi Stachowi za osobiste zaangażowanie w realizacje projektu oraz w koordynowanie pracy blisko 50 partnerów inwestycji.
Uruchomiony dzisiaj piec WTR jest przeznaczony do przetopu wysokiej jakości surowców recyklingowych z możliwością uzupełnienia wsadu płynną miedzią. Dzięki zdolności przejęcia funkcji pozostałych pieców, w trakcie ich postojów remontowych, produkcja huty będzie na stabilnym wysokim poziomie. Daje to szansę na podniesienie obecnej efektywności Spółki i zwiększenie produkcji miedzi.
Inwestycja w pełni wpisuje się w realizację nowej strategii KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2019-2023. Jednym z jej elementów jest wzrost produkcji hutniczej z wsadów obcych, w których istotną część stanowią złomy miedzi, by w 2030 roku osiągnąć poziom 35%.
Budowa WTR w liczbach/ Ciekawostki z budowy
Głębokość wykopu miejsca pod piec wynosiła miejscami nawet 13 metrów
Z terenu budowy wywieziono 11 tys. m³ gruntu
Zaangażowano blisko 50 podmiotów z Polski i zagranicy
Na budowie pracowało nawet 250 osób
Zużyto:
5,5 tys. m³ betonu,
350 ton stali zbrojeniowej,
550 ton konstrukcji stalowych, w tym 300 ton do stworzenia konstrukcji pieca,
55 000 m kabli i przewodów (zasilających, sterowniczych i sygnalizacyjnych),
5000 m rurociągów,
600 ton wymurówki – do budowy wnętrza pieca
Przy piecu pracuje wysokospecjalistyczna maszyna załadowcza Dango, która wyposażona jest w dyszel o długości 5 m podający złom do komory pieca
Piec wybudowano w 15 miesięcy
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/28-06-19-morawiecki-w-hucie-miedzi-legnica-fot-ewa-jakubowska{/gallery}