Spółka wyłudziła 5 mln podatku. Są aresztowania!
LEGNICA. Prokuratura Okręgowa w Legnicy nadzoruje śledztwo prowadzone przez Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu i Centralne Biuro Śledcze Policji we Wrocławiu. Dotyczy ono legnickiej firmy Promar, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT. W sprawie tej tymczasowo aresztowano prokurenta Ryszarda K. (na dwa miesiące) oraz Sebastiana B. (na trzy miesiące). Prokuratura przedstawiła im zarzuty dot. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku od towarów i usług VAT przy fikcyjnym obrocie paliwami na blisko 5 mln zł, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz przestępstw karno-skarbowych.
Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Legnicy nadzoruje prowadzone przez Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu i CBŚP Zarząd we Wrocławiu śledztwo w sprawie wyłudzeń podatku VAT w związku z działalnością spółki z o.o. PROMAR z Legnicy związaną z obrotem paliwami.
W toku tego śledztwa w dniu 25 czerwca 2019 roku prokurator przedstawił dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej: Sebastianowi B. i Ryszardowi K. zarzuty popełnienia przestępstw: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku od towarów i usług VAT przy fikcyjnym obrocie paliwami w łącznej kwocie 4.823.991,00 złotych stanowiącej znaczną wartość i poświadczenia nieprawdy w dokumentach i innych oraz przestępstw karno-skarbowych.
Przestępczy proceder podejrzanych miał miejsce w latach 2010-2011 w Legnicy i innych miejscowościach. Został on ujawniony podczas kontroli przeprowadzonej przez ówczesny Urząd Kontroli i Skarbowej w Legnicy w spółce z o.o. PROMAR mającej ostatnią siedzibę w Legnicy, której samodzielnym prokurentem był oskarżony Ryszard K. Obydwaj oskarżeni działali wspólnie i w porozumieniu z innymi jeszcze osobami, co do których prowadzone jest odrębne postępowanie.
Jak ustalono w toku śledztwa, PROMAR sp. z o.o faktyczną działalność w zakresie obrotu paliwami płynnymi prowadziła tylko w roku 2010. Jednakże w tym okresie osoby działające w jej imieniu wykorzystywały w działalności spółki nierzetelne faktury wystawione przez podmioty gospodarcze, dopuszczając się nieuprawnionego zmniejszenia wysokości zobowiązań podatkowych spółki PROMAR. W wyniku postępowań kontrolnych ustalono, że począwszy od 2011 roku spółka ta zaprzestała działalności gospodarczej, a jej aktywność ograniczona była do wystawiania nierzetelnych faktur sprzedaży oleju napędowego na rzecz kolejnych spółek. Ryszard K. jako prokurent spółki PROMAR zajmował się jej sprawami gospodarczymi i finansowymi. W celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT podawał on nieprawdę w zakresie kwot podatku naliczonego w deklaracjach VAT-7 złożonych w imieniu spółki w Urzędzie Skarbowym w Bolesławcu, a przez to wprowadził w błąd Naczelnika tego Urzędu Skarbowego co do rzeczywistej kwoty podatku, powodując uszczuplenie podatku od towarów i usług VAT w wyżej wymienionej kwocie około 5 milionów złotych. Dla realizacji swojego oszukańczego zamiaru posługiwał się fikcyjnymi fakturami wystawionymi przez inne spółki, które dokumentowały rzekome, nie mające miejsca w rzeczywistości transakcje sprzedaży oleju napędowego na rzecz PROMAR.
Następnie Ryszard K. wykorzystywał te faktury w rozliczeniach podatkowych tej spółki. Pomocnictwa Ryszardowi K., do tych przestępstw udzielał drugi oskarżony Sebastian B. poprzez ułatwienie mu posłużenia się nierzetelnymi fakturami wystawionymi przez spółki z Legnicy oraz Poznania, współdziałające z tą grupą przestępczą. Oskarżeni z przestępczej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Przesłuchani w charakterze podejrzanych Sebastian B. i Ryszard K. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, które stoją w całkowitej sprzeczności z zebranymi w tym śledztwie dowodami.
Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych prokurator skierował wnioski do Sądu Rejonowego w Legnicy o ich tymczasowe aresztowanie. Po rozpoznaniu tych wniosków w dniu 26 czerwca 2019 roku Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec obydwóch podejrzanych, a w tym wobec Sebastiana B. na okres trzech miesięcy, a wobec Ryszarda K. na okres 2 miesięcy.
Za zarzucane podejrzanym przestępstwo wyłudzenia podatku VAT stanowiącego mienie wielkiej wartości grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat, a za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.