Strategia elektromobilności. Wypowiedz się w tej sprawie
LEGNICA. Urząd Miasta kontynuuje konsultacje społeczne dotyczące „Strategii Rozwoju Elektromobilności dla miasta Legnicy”. Ich drugi etap rozpoczyna się dziś (5 lipca br.).
Legnicki wniosek na sfinansowanie opracowania Strategii rozwoju elektromobilności zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej, zatwierdzonej przez Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przedłożony do oceny mieszkańców dokument jest niezbędnym narzędziem strategicznym dla pozyskania w przyszłości wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wsparciem objęte będą projekty związane z:
- ograniczeniem indywidualnego ruchu zmotoryzowanego w centrum miasta,
- budową stacji ładowania pojazdów elektrycznych lub tankowanie paliw alternatywnych,
- budową ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych,
- inwestycjami związanymi z energooszczędnym oświetleniem ulicznym i drogowym przy drogach publicznych.
Projekt dokumentu dostępny jest na www.legnica.eu w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce: „Rozwój Miasta”, w folderze: „Programy, strategie, plany” (pod linkiem: http://um.bip.legnica.eu/uml/rozwoj-miasta/programy-strategie-pla).
Pisemne uwagi i wnioski do dokumentu pn. „Strategia rozwoju elektromobilności dla miasta Legnicy” należy składać na załączonym druku w kancelarii Urzędu Miasta, pl. Słowiański 8 (w godzinach pracy urzędu) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres:
Oczekujemy na wnioski, oceny i uwagi mieszkańców, które odnosić się będą do ograniczenia niskiej emisji i poziomu hałasu, generowanych przez sektor transportowy. Opracowana strategia będzie odpowiedzią na rozwijający się rynek elektromobilności oraz paliw alternatywnych w ostatnich latach, a także odniesieniem do prowadzonej polityki klimatyczno-transportowej przez Polskę i Unię Europejską.
Rozwój gminy przekłada się na powstawanie nowych zakładów oraz nowych osiedli mieszkaniowych. Związany z tym intensywny wzrost gospodarczy generuje dodatkowe podróże w ruchu miejskim i podmiejskim, przyczyniając się do wzrostu natężenia ruchu i tworzenia korków. Ograniczenie emisji pojazdów komunalnych i prywatnych może znacząco przyczynić się do poprawy stanu środowiska w mieście.
Przypomnijmy. Na sfinansowanie opracowania dokumentu złożony został wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „GEPARD II – transport niskoemisyjny. Część 2) Strategia rozwoju elektromobilności”. Jak już wspomnieliśmy, złożony przez Legnicę wniosek został wysoko oceniony. Uzyskał 55 pkt. i zajął I miejsce na liście rankingowej zatwierdzonej przez Zarząd NFOŚiGW.