Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Co z tą szkołą (średnią)?

LEGNICA. Była obawa, że będzie dwuzmianowość. Był strach, że lekcje zaczynać się będą jeszcze przed godziną ósmą. Udało się w Legnicy uniknąć jednego i drugiego, choć organizacja pracy w szkołach ponadpodstawowych wygląda nieco inaczej niż w roku ubiegłym.

Co z tą szkołą (średnią)?

Mimo kumulacji rocznika legnickie szkoły ponadpodstawowe zaczynają lekcje o godz. 8.00. Wyjątek stanowi tu Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (tzw. Henrykówka), gdzie zajęcia rozpoczynają się o godz. 7.10, ale tak organizacja pracy wygląda tu od kilku lat.

Jak bardzo trzeba było "wydłużać" plany lekcji?

Zajęcia w szkołach - generalnie- kończą się ok. godz. 15.10 - 15.20. Różnice minutowe wynikają z długości przerw w danych szkołach.

- Dla przykładu, w I LO ostatnia lekcja zazwyczaj kończy się o godz. 14.20, choć jest kilka przypadków, że uczniowie wychodzą ze szkoły o godz. 16.10. W II LO dwa razy w tygodniu plan zajęć kończy się godziną wychowawczą, trwającą do 16.05. - mówi Halina Gawin- Majewska, dyr. wydz. oświaty w legnickim magistracie.

Najbardziej plan zajęć wydłużył się w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych. Tu lekcje trwają do godz. 16.40. Nie ma jednak takich sytuacji, że uczeń przychodzi na 8.00 rano i spędza w szkole 9 godzin.

- Do "Energetyka" przyjęto większą liczbę osób niż planowano, a szkoła nie jest z gumy. Stąd, jedni uczniowie przychodzą na godz. 8.00 i kończą ok. 14.00, a inni przychodzą na 3 lekcję i wówczas kończą później. Raz w tygodniu także uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych mają zajęcia do godz. 16.00. - dodaje Halina Gawin- Majewska.

Jak wyjaśnia szefowa legnickiej oświaty - tam, gdzie w grę wchodzi kształcenie zawodowe- plan, przy takiej liczbie uczniów, ułożyć najtrudniej.

- W grę wchodzą tu nauczyciele przedmiotów zawodowych, a problemem ogólnopolskim jest brak kadry do kształcenia w zawodach. Stąd, jeżeli jest jeden nauczyciel zawodu i musi zrealizować określoną liczbę godzin w kliku klasach, ale w jednej pracowni - wówczas właśnie ten plan się przesuwa i zajęcia kończą się później. - wyjaśnia dyr. wydz.

Najczęściej klasy są 32- osobowe, choć bywają pojedyncze przypadki nawet w liceach, że w do jednej klasy uczęszcza 34. uczniów.

Wciąż jednak na absolwentów w Legnicy czeka 320 wolnych miejsc (dla absolwentów gimnazjów - `140 miejsc, dla absolwentów szkół podstawowych - 180 ).

- Na uczniów czekają jeszcze miejsca w IV, VII i Integracyjnym Liceum. Są nawet pojedynczne przypadki wolnych miejsc w I czy II LO, choć tu mogło się to już zmienić, bo sytuacja jest dynamiczna.- mówi Halina Gawin- Majewska.

Najwięcej miejsc jest w technikach: w Technikum nr 1 przy ul. Lotniczej, Technikum nr 4 (w Zespół Szkół Budowlanych), Technikum Samochodowym i w Technikum nr 3 ( w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących). Podobnie w szkołach branżowych I stopnia.