Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W 80.rocznicę najazdu Sowietów na Polskę

LEGNICA. 17 września w 80 rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę na Placu Słowiańskim o godz.18.00 odbędzie się zgromadzenie publiczne. Organizatorami manifestacji jest Legnicki Klub Gazety Polskiej, które w ten sposób pragnie przypomnieć legniczanom o tej ważnej dacie w historii naszego kraju, która przez wiele lat za czasu komunizmu była tuszowana . Wymowne jest fakt, iż zgromadzenie odbędzie się w miejscu, gdzie przez kilkadziesiąt lat stał Pomnik Przyjaźni Polsko- Radzieckiej.

W 80.rocznicę najazdu Sowietów na Polskę

Manifestacja rozpocznie się okolicznościowymi przemówieniami dotyczącego agresji sowieckiej na nasz kraj i apelu pamięci. Po czym zebrani udadzą się pod Obelisk Ofiar Bolszewizmu, gdzie zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.

O tym trzeba pamiętać!

80 lat temu, 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła do Polski od wschodniej granicy, tym samym złamała polsko-radziecki pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 r. Zrobiła to bez wypowiedzenia wojny . W tym czasie od 1 września trwały już na naszych walki z wojskami hitlerowskich Niemiec. Agresja ZSRR była następstwem podpisanego 23 sierpnia tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow. Oficjalnie był on paktem o nieagresji między III Rzeszą a ZSRR, zawierał jednak także tajny protokół dodatkowy, w którym zaplanowano przyszły rozbiór krajów wschodnioeuropejskich, w tym Polski.

Konsekwencją tych działań było zajęcie połowy terytorium kraju i represje. Ówczesny Polski rząd na czele z marszałkiem Edwardem Rydzem-Śmigłym zbiegł do Rumunii, gdzie został internowany. W tym czasie oddziały ZSRR dopuściły się licznych zbrodni wojennych, mordując jeńców i ludność cywilną. Mieszkańcy podbijanych ziem byli deportowani na Sybir, odbywała się także systematyczna grabież majątku narodowego i dóbr prywatnych w tym także dzieł sztuki. Polskich oficerów, których w tym czasie Rosjanie pojmali ,wywieziono do obozów jenieckich NKWD na swoim terenie : do Kozielska i Starobielska. W następnym roku wszyscy zostali rozstrzelani w Katyniu i Charkowie.