W piątek strajk klimatyczny. Dołącz do protestujących
LEGNICA. Młodzi biorą sprawy klimatu w swoje ręce i 20 września w piątek organizują największy globalny protest mający na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z przemianami klimatycznymi i biernością rządzących w celu zapobiegnięcia katastrofy ekologicznej. W tą ogólnoświatową akcję włączyli się polscy młodzi ekolodzy, którzy przeprowadzą akcję protestacyjną w największych miastach Polski m.in. w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Wrocławiu, Opolu, Białymstoku czy Szczecinie. Również w Legnicy przygotowywana jest manifestacja organizowana przez młodzież legnickich, lubińskich, jeleniogórskich, jaworskich i wszystkich innych okolicznych szkół.
Głównym koordynatorem regionalnego zrywu jest działacz społeczny Patryk Spaliński i sztab Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którego członkiem jest m.in. Aleksander Rerich. Strajkujący zbierają się 20 września w centrum miasta w Rynku pod Fontanną Neptuna o godz. 16.00. Organizatorzy i młodzież zapraszają wszystkich do udziału w tej akcji, niezależnie od wieku.
Cała manifestacja w każdym mieście będzie przebiegała pod hasłem "Nie damy zabrać sobie przyszłości". Organizatorzy nie bez powodu protestują właśnie w tym konkretnym dniu. 20 września to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. Uważają, że protest jednostki lub garstki jest nie zauważalny lub bagatelizowany. Dlatego mobilizują się do wyjścia na ulicę . 20 września młodzież całego świata ma szansę krzyczeć jednym głosem, licząc że głos ten dotrze do rządzących. W przeszłości takie masowe protesty w Wielkiej Brytanii skłoniły tamtejszych polityków do daleko idących zobowiązań przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Z kolei nasze protesty doprowadziły do pierwszego Klimatycznego Panelu Obywatelskiego w Warszawie.
Przytaczamy postulaty manifestujących
1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.
Zapraszamy pod Fontannę Neptuna w Legnicy o godzinie 16!