Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Podziel się starą firanką. Będzie z niej eko-torba na zakupy

LEGNICA. Masz w domu stare firanki, których już nie używasz? Dzięki nim możesz pomóc chronić środowisko. Powstają z nich woreczki, do których możemy pakować warzywa, owoce i inne zakupy w sklepie.

Podziel się starą firanką. Będzie z niej eko-torba na zakupy

Panie z sekcji „Rękodzieło sposobem na nudę” Towarzystwa Miłośników Legnicy Pro Legnica postanowiły włączyć się w miejską akcję „Zrywam z plastikiem”. Ze starych firanek szyją wygodne woreczki, których możemy później używać, zamiast plastikowych jednorazowych worków, przy zakupach w sklepach. W ten sposób chronimy środowisko i ograniczamy ilość plastiku w naszym otoczeniu. Jednorazowe produkty z plastiku w niewyobrażalny sposób szkodzą środowisku i zdrowiu.

Ekologiczne woreczki ze starych firanek będą rozdawane 11 października od godz. 11.00 w Rynku. Wtedy właśnie, w ramach Legnickiej Jesieni Miedzianej, odbędą się warsztaty „Zrywam z plastikiem” dla dzieci i młodzieży. Poprowadzą je panie z TML Pro Legnica, promując działania ekologiczne i edukację w dziedzinie gospodarowania odpadami. Podczas zajęć pokażą, jak samodzielnie stworzyć ekologiczne siatki z firanek na zakupy oraz papierowe torebki śniadaniowe.

Autorki pomysłu proszą o przynoszenie niepotrzebnych domowych firanek (białych, czystych, w drobną siateczkę) od poniedziałku do piątku:
- w godzinach 10.00-14.00 do siedziby Towarzystwa Miłośników Legnicy (Rynek 5/6, wejście od ul. Piekarskiej, I piętro) lub
- w godz. 7.30–15.30 do Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta, pokój 212, II piętro).

Przypomnijmy, że legnicka kampania „Zrywam z plastikiem” to szereg akcji, warsztatów, happeningów, wystaw, pikników, szkoleń itd. Działania te wpisują się w tematykę ruchu Zero/Less Waste i są jednym ze sposobów na ograniczenie używania plastikowych, jednorazowych przedmiotów. Akcja rozpoczęła się 6 marca 2019 roku happeningiem, w czasie którego w centrum miasta stanęło pół tony plastikowych śmieci, aby zobrazować mieszkańcom skalę problemu.