Legniccy seniorzy wykazali się czujnością i nie dali się oszukać
LEGNICA. Policyjne działania oraz nagłośnione informacje w naszych lokalnych mediach na temat metod działania oszustów na tzw. wnuczka czy policjanta przynoszą efekty. Od dwóch dni do seniorów z powiatu legnickiego dzwonią oszuści podający się za policjantów lub członków rodziny i próbują wyłudzić od nich pieniądze. Na szczęście żadna z osób nie dała się nabrać i nie przekazała oszustom swoich oszczędności.
Na szczęście, co raz więcej seniorów w powiatu legnickiego ma świadomość zagrożeń, jakie mogą ich spotkać i nie dają się tak łatwo oszukać przestępcom. Liczne działania legnickich policjantów, częste spotkania z seniorami, współpraca z wieloma instytucjami z naszego regionu, a także publikowane w naszych lokalnych i ogólnopolskich mediach informacji, przyniosły pożądany efekty. Pomogły ustrzec się przed oszustwem kilku osobom, które wczoraj i przedwczoraj odebrały podejrzane telefony od oszustów.
W ciągu ostatnich dwóch dni legniccy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń od mieszkańców powiatu legnickiego o próbach oszustwa. Potencjalne ofiary otrzymywały telefony od rzekomego syna z informacją, że spowodował wypadek, w którym są osoby ranne i aby uniknąć odpowiedzialności karnej, musi przekazać pieniądze funkcjonariuszowi. Inne telefony dotyczył udzielenia pomocy Policji w złapaniu przestępcy i przekazaniu gotówki wskazanej osobie. Wszyscy seniorzy w porę zorientowali się, że dzwonią do nich oszuści i nie przekazali nieznajomym żadnych pieniędzy, a o całym zdarzeniu natychmiast powiadomili Policję.
Seniorzy, którzy zgłosili poicji próby oszustw zgodnie podkreślali, że już wielokrotnie, czy to za pośrednictwem środków masowego przekazu, czy też przez dzielnicowych, a przede wszystkim przez członków swoich rodzin, byli ostrzegani o tego typu oszustwach. Obecnie funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają okoliczności wszystkich zdarzeń.
- Pamiętajmy, aby ustrzec się przed oszustwami na tzw. wnuczka czy policjanta pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, członków rodziny i proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy - wyjaśnia Jagoda EKIERT, oficer prasowy legnickie policji. - Bezwzględnie należy się rozłączyć, odkładając słuchawkę i potwierdzić, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy. Pamiętajmy również, że zawsze o swoich podejrzeniach powinniśmy powiadomić Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Szczególnie apelujemy do młodych ludzi, aby porozmawiali z mamą, tatą, babciom, dziadkiem o metodach działania oszustów. Ustalcie także z nimi, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie i nie nikt im obcy nie przyjdzie nigdy do nich po pieniądze. Warto również zadbać, by osoby starsze nie trzymały dużej gotówki w domach. Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.
Apelujemy o rozwagę i zachowanie czujności.