Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dla kogo śląskie niebo Jürgena Gretschela?

LEGNICA. W czwartek, 10 października 2019 r. wręczona zostanie po raz drugi „Nagroda im. Jürgena Gretschela Śląskie Niebo”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej.
W programie uroczystości przewidziano pokaz zdjęć i filmów o Jürgenie Gretschelu, a także występy zespołów Kyczera i Legnica. Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”, Legnickie Centrum Kultury, Wydawnictwo Edytor i Niemieckie Towarzystwo Kulturalno Społeczne.

Dla kogo śląskie niebo Jürgena Gretschela?

Przypomnijmy, że nagroda, ufundowana przez prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego, przyznawana jest od 2018 roku przez kapitułę za osiągnięcia w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Legnicy i okolic, oraz za działalność na rzecz tolerancji, wzajemnego szacunku, współpracy, poszanowania innych ludzi i umacniania dialogu międzykulturowego. Otrzymać ją może osoba, organizacja lub instytucja.

W skład kapituły nagrody wchodzą przedstawiciele legnickich organizacji, mniejszości narodowych i etnicznych, kultury i nauki oraz innych stowarzyszeń, których działania pielęgnują wartości honorowane nagrodą. Laureatką pierwszej edycji była Elżbieta Chucholska, inicjatorka wielu wydarzeń związanych z wielokulturowością Legnicy.

Jürgen Gretschel, legniczanina zmarły 23 października 2016 roku w wieku 75 lat, należy do tych nieobecnych, o których się zawsze pamięta. W naszej legnickiej historii zapisał się jako człowiek wielkiej erudycji, pasjonat dziejów naszej małej ojczyzny, ale również jako człowiek dobry, życzliwy, tolerancyjny i skromny.
Przez całe życie propagował wielokulturową historię Dolnego Śląska i szacunek do ziemi ojczystej. Robił to zarówno na terenie Polski, jak i Niemiec. Przez wiele lat, jako przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Legnicy, współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi i środowiskami, zachęcając je do dialogu ponad podziałami i walki z nietolerancją.
Szczególnie dużą wagę przykładał do wychowania młodzieży, którą uczył dziejów swojego regionu i lokalnego patriotyzmu, wyrażającego się miłością do ziemi rodzinnej. W latach 1999-2000 brał udział w reformie szkolnictwa, gdzie przeforsował wprowadzenie w szkołach gimnazjalnych i średnich przedmiotu dotyczącego wiedzy o regionie. To tylko niektóre inicjatywy Jürgena Gretschela, które zjednały mu powszechny szacunek.