Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Tęczowy Piątek w szkołach

REGION. W poprzednim roku w Polsce w akcji "Tęczowy Piątek" organizowanej przez "Kampanię przeciwko Homofobii" wzięło udział 211 szkół, jednak nie było pośród nich żadnej z regionu zagłębia miedziowego. W tym roku pomysłodawcy spodziewają się, że do akcji w kraju przyłączy się jeszcze więcej szkół. Nie ma jednak informacji w jakich placówkach odbędzie się to wydarzenie. Akcję wspiera m.in. Małgorzata Rozenek czy Majka Jeżowska. Przeciwko akcji jest m.in. Kościół katolicki.

Tęczowy Piątek w szkołach

Akcję w najbliższy piątek w poszczególnych szkołach organizuje jej społeczność. Nie ma informacji, jakie szkoły biorą w niej udział, bowiem zrezygnowano z rejestracji wydarzeń w Kampanii Przeciw Homofobii.

O tym dlaczego zrezygnowano z formy rejestracji, mówi dla tygodnika "Polityka" Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii. - Szkoły nie muszą się do nas zgłaszać, a Tęczowy Piątek celebrować może każdy na swój sposób. Wszystkie materiały udostępniliśmy w sieci.

W zeszłym roku o listę szkół biorących udział w akcji "Tęczowy Piątek" wystąpiła organizacja Ordo Iuris. W tym roku konserwatywny instytut stworzył informator "Jak powstrzymać wulgarną edukację seksualną w szkole". Twierdzą, że akcja KPH "może naruszać konstytucyjne prawa rodziców oraz prawo oświatowe. Możliwość zapewnienia wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców jest bowiem wprost zapisana w Konstytucji. Jednocześnie działalność na terenie szkoły stowarzyszeń, czy innych organizacji pozarządowych wymaga zgody rady rodziców".

Z kolei pomysłodawcy akcji uważają, że jest ona potrzebna ze względu na dyskryminację środowisk LGBTQ, a "Tęczowy Piątek" ma być wsparciem dla uczniów.