Immatrykulacja uczniów 1 klas akademickich (FOTO)
LEGNICA. Immatrykulacja uczniów klas pierwszych to terminologia akademicka. - Nie w każdej szkole średniej w Legnicy jest taka uroczystość - podkreślił wyjątkowość uroczystości ślubowania klas pierwszych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Akademickiego w Legnicy w swej przemowie dyrektor ALO Dariusz Wędzina. - To włączenie was nie tylko w poczet uczniów szkoły średniej, ale również w poczet społeczności akademickiej. Te dwie wyjątkowe szkoły, które ściśle współpracują z uczelnią PWSZ, mają Was kształcić tak, abyście kończąc je mogli twierdzić za poetą Janem Kochanowskim ”Kto mi dał skrzydła, kto mnie odział w pióry i tak wysoko postawił, że z góry cały świat widzę”.
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Akademickim w Legnicy odbyła się dziś w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym PWSZ im. Witelona w Legnicy. Najważniejszym punktem uroczystości było oczywiście ślubowanie uczniów klas pierwszych obu tych akademickich szkół średnich. Po raz pierwszy do złożenia przysięgi przystąpili pierwszoklasiści Technikum Akademickiego – pięcioletniej szkoły średniej, która rozpoczęła swoją działalność edukacyjną we wrześniu tego roku. Akademickie liceum z kolei po raz piętnasty odebrało przysięgę od swych kolejnych pierwszorocznych klas. W dzisiejszym ślubowaniu, lub raczej w dzisiejszej immatrykulacji, wzięło udział dwie I klasy licealistów akademickich i dwie I klasy akademickiego technikum.
To jak istotne, a wręcz wzbogacające wykształcenie uczniów tych dwóch akademickich szkół średnich, jest sąsiedztwo PWSZ i ścisły z nią związek, podkreślał w swojej przemowie dyrektor ALO Dariusz Wędzina. - Kiedy 15 lat temu wymyślana była formuła szkoły średniej, która miała być inna niż pozostałe inne dobre szkoły na terenie Legnicy, padł wybór na historyczny pomysł szkoły średniej funkcjonującej przy Uniwersytecie Wileńskim. - mówił szef ALO.- Była to próba podniesienia jakości kształcenia w szkołach średnich, poprzez powiązanie jej z akademickością UW. Okazała się próbą bardzo udaną, która stała się też wzorcem edukacji dla innych szkół w Europie. Taką samą nadzieje żywiliśmy i żywimy w stosunku do naszego liceum i technikum, dzięki współpracy z uczelnią wyższą jakim jest PWSZ. Przykładem tego są sale, gabinety i pracownie tej uczelni, życzliwie udostępnione przez PWSZ, które pozwalają Wam realizować się w sposób niedostępny często innym uczniom, nie tylko w naszym mieście.
Z kolei szef Akademickiego Technikum zwrócił uwagę najmłodszym adeptom, którzy złożyli dziś przysięgę, jak przyszłościową szkołę wybrali sobie decydując się na to technikum.
- 20 ostatnich lat to rozwój technologi, informatyki, robotyki, automatyki – pokreślił Krystian Sadowski dyrektor Technikum Akademickiego w Legnicy.- Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie klas o tych profilach. Chcemy zapewnić naszym absolwentom jak najlepszy start w życiu i pewną, dobrą pracę. Następne 20 lat to dalszy rozwój – w stronę sztucznej inteligencji. I na ten proces nasza szkołą będzie się nastawiać. Ta sztuczna inteligencja doprowadzi do tego, że ten postęp będzie jeszcze szybszy i większy. Na te zmiany będziemy przygotowywać i kształcić naszych uczniów.
- Społeczność akademicka powiększyła nam się teraz znacznie - posumował inaugurację roku szkolnego obu akademickich szkół średnich Jerzy Stefaniak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju PWSZ im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”.- Ale to dobrze, bo to jest ta nadzieja na przyszłość, na rozwój. Świadczy o tym,że to co do tej pory wykonaliśmy i nad czym pracowaliśmy, poszło w dobrym kierunku. A jednocześnie to także pewne zobowiązanie, zbudowania najlepszej szkoły średniej. Jestem przekonany, że dysponując takim zasobem ludzkim na pewno sprostamy tym zadaniom...
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/17-10-19-Inauguracja-roku-szkolnego-ALO-TA-fot-ewa-jakubowska{/gallery}