Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Najtrudniejszy etap "Słodkiej Julki" za MCZ i ZPS

LEGNICA. Rok temu przez trzy jesienne miesiące ubiegłego roku (początek w Szkole Podstawowej w Kościelcu do której uczęszcza bohaterka akcji-Julka) prowadzono badania profilaktyczne i szereg zajęć edukacyjnych w tym warsztaty dla dzieci, rodziców i nauczycieli w 14 szkołach regionu legnickiego w ramach projektu społeczno-zdrowotnego "Słodka Julka". Tematem była cukrzyca u dzieci. Zdiagnozowano też dzieci pod kątem możliwości występowania u nich nie cukrzycy. Projekt animowany był przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy, Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie i Fundację SamoDzielne.pl. W trakcie trwania projektu zrodził się pomysł aby podjąć się najtrudniejszego zadania dla specjalistów Miedziowego Centrum Zdrowia i zadania niezwykle trudnego, odpowiedzialnego dla pracowników Zespołu Placówek Specjalnych. Tym zadaniem było właśnie przebadanie wychowanków Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. I udało się! Bohaterskie były dzieci i młodzież, wspaniale do zadania przygotowana kadra pedagogiczna ZPS i jak zwykle na światowym poziomie kadra Miedziowego Centrum Zdrowia.

Najtrudniejszy etap "Słodkiej Julki" za MCZ i ZPS

- Bardzo doceniamy, że organizatorzy Słodkiej Julki stworzyli możliwości do badań dedykowanych naszym wychowankom. Wiemy jak ważna jest profilaktyka w wypadku cukrzycy, kwestie: odpowiedniej diety, aktywnego trybu życia. Ta akcja jest istotna dla naszych podopiecznych, ale także wiele znaczy dla rodziców i opiekunów. Wychowankowie Zespołu Placówek Specjalnych, to młodzi ludzie dotknięci sprzężonymi niepełnosprawnościami, narażeni na wiele schorzeń. Fakt, że zostali poddani badaniom, uważam za niezwykle istotny i serdecznie za to dziękuję: pomysłodawczyni akcji Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej  Marii Kajdan, Prezesowi Miedziowego Centrum Zdrowia Piotrowi Milczanowskiemu (na zdjęciu), Wiceprezesowi Miedziowego Centrum Zdrowia - Pawłowi Rostkowskiemu oraz Waldemarowi Sułkowi. Za nieocenioną pomoc w sprawnym przeprowadzeniu akcji i świetną atmosferę podczas badań, dziękuję Małgorzacie Jaroszewskiej, Specjalistce d/s Umów i Marketingu oraz Zdzisławowi Chaczko, kierownikowi Przychodni Miedziowego Centrum Zdrowia oddział w Legnicy - powiedziała Dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy Bożena Zakowicz

Badania, w których uczestniczyli podopieczni Zespołu Placówek Specjalnych, odbywały się w październiku br. w legnickim oddziale Miedziowego Centrum Zdrowia. Uzyskano 112 zgód od rodziców na przeprowadzenie badań u dzieci. Ostatecznie, 90 uczniów, przystąpiło do badań. U 78 dokonano pomiaru glukozy we krwi i określono BMI (Body Mass Index), określenie indeksu masy ciała. W przypadku: 6 osób nie udało się zbadać poziomu glukozy we krwi, u 5 osób nie określono składu ciała i nie określono BMI. 22 uczniów nie przystąpiło do badań z powodu absencji.

Po raz pierwszy dzięki projektowi "Słodka Julka" wychowankowie Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy zostali poddani tak kompleksowym badaniom zdrowotnym.

Wspomnieliśmy o organizatorach projektu "Słodka Julka", ale warto wymienić wszystkich PARTNERÓW projektu. A byli to: Wolontariat KGHM,  Lubinpex Sp z o.o., Interferie S.A., Roche, Staropolanka Kids , Zagłębie Lubin S.A. , Akademia KGHM Zagłębie, LPGK Legnica, MPK Legnica, LPWiK Legnica,Zanam Polkowice, .Zina, Creativ Media, Saller Polska, Dacco Sp z o.o.

1.edycji Słodkiej Julka patronowali: Minister Edukacji Narodowe, Dolnośląski Kurator Oświaty, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.