Radzono jak sobie radzić ze śmieciami (FOTO)
LEGNICA. Ponad 200 uczestników brało udział w Ogólnopolskiej Konferencji „Gospodarka Odpadami Komunalnymi Legnica Smart City 2019 - V ponadregionalna wymiana doświadczeń”, która odbyła się 29 października w Hotelu Qubus. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele: samorządów, instytucji naukowo–badawczych i wdrożeniowych, gmin, związków międzygminnych, organizacji ekologicznych, regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, przedsiębiorstw świadczących usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych, a także firm produkujących lub dostarczających pojemniki na odpady komunalne oraz mieszkańcy. Firmy związane z gospodarką odpadami zaprezentowały bogaty przekrój swoich usług i rozwiązań technicznych na stoiskach reklamowych.
Kolejny już raz ideą krajowego spotkania była ponadregionalna wymiana sześcioletnich już doświadczeń w zakresie: prawnych aspektów gospodarki odpadami komunalnymi, w tym regulacji prawnych postępowania z bioodpadami.
Cel konferencji stanowiła ponadregionalna wymiana doświadczeń dotyczących: prawnych aspektów gospodarki odpadami komunalnymi z omówieniem najnowszych zmian,
form współpracy jednostek samorządu terytorialnego w gospodarce odpadami komunalnymi, kryteriów finansowania w kontekście wdrożenia GOZ i wykorzystania odpadów w gospodarce niskoemisyjnej.
- To nasz mały, piąty jubileusz na krajowym forum, związanym z wciąż bardzo skomplikowanym i zmieniającym się systemem gospodarki odpadami – mówił otwierający konferencję prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. – Podobnie jak inne gminy, pragniemy zapewnić naszemu miastu najbardziej skuteczne i przyjazne rozwiązanie problemów śmieciowych. Dysponujemy odpowiednią infrastrukturą. Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej dba, by nasze miasto było coraz czystsze, a wiele frakcji odpadowych mogło otrzymać nowe życie. Konferencja jest dla nas wszystkich źródłem wiedzy, którą możemy wykorzystywać – dodał prezydent.
Na stoisku LPGK pracownica firmy była wyjątkowo zapracowana udzielając co chwilę obszernych informacji na temat obowiązujących w Gminie Legnica nowych zasad segregacji odpadów, kolorów pojemników, worków itp. Trzeba przyznać iż przedsiębiorstwo kierowana przez prezesa Bogusława GRABONIA jest niezwykle profesjonalnie przygotowane do "śmieciowej rewolucji", ale po zainteresowaniu tematyką niestety widać iż wiedza odnośnie zapowiadanych zmian jest wciąż nie wystarczająca...
Prelegenci omawiali m.in. formy współpracy jednostek samorządu terytorialnego w gospodarce odpadami komunalnymi i najnowsze zmiany prawne w systemie gospodarki odpadami.
Zmiany są przygotowywane przez resort środowiska. Specjaliści twierdzą, że częste zmiany utrudniają i komplikują tę sferę gospodarki. Chodzi o uszczelnienie systemu. Zapowiadane jest zlikwidowanie możliwości ograniczania się przez wytwórców odpadów do jednego pojemnika. Każdy właściciel będzie musiał je selekcjonować. Będą musiały powstać nowe regulaminy.
- Czasy łatwych procedur już się kończą - podkreślał Maciej Kiełbus (Kancelaria Prawna dr Krystian Ziemski & Partners sp.k. w Poznaniu, Portal PrawoDlaSamorządu.pl).
Producenci odpadów nie powinni ograniczać się do jednego pojemnika, czyli do odpadów zmieszanych. Szacuje się, że w Legnicy jest ok. 10 proc. takich rodzin. Skuteczne zagospodarowanie może się udać, jeśli mieszkańcy będą segregować odpady do pięciu pojemników: czarnego - zmieszane, żółtego – metale i tworzywa sztuczne, niebieskiego – papier, brązowego – bioodpady i zielonego – szkło.
Konferencja była bardzie ciekawą poglądową lekcję dla samorządowców. Jak chociażby dla wójta podlegnickich Krotoszyc Wojciecha WOŹNIAKA: - Jak wiemy we wrześniu weszła w życie tzw. ustawa śmieciowa, która wprowadza zróżnicowanie stawek opłat za odpady posegregowane i niesegregowane - mówił Wojciech WOŹNIAK w rozmowie z nami. - Osoby, które segregują śmieci zapłacą za ich zagospodarowanie co najmniej dwa razy mniej niż te, które tego nie robią. Ustawa wprowadziła "widełki" w opłatach dla osób, które nie będą segregować śmieci. Zapłacą oni nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej. Dodatkowym impulsem do segregacji odpadów mają być rozwiązania dające samorządom możliwość obniżenia opłat śmieciowych dla mieszkańców, co ma być rekompensowane z przychodów ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych. I takich ważnych punktów ustawy śmieciowej jest tyle iż po prostu trzeba korzystać z takich konferencji jak ta organizowana przez prezydenta Legnicy. Wiem jedno - w obecnej sytuacji gminy muszą korzystać z solidnych odbiorców odpadów a nie kierować się wyłącznie jak najniższą ceną.
Spore zainteresowanie w sali wystawców towarzyszyło legnickiej firmie LePrint określanej popularnie jako firma "dająca drugie życie" czyli opierająca się na wykorzystywaniu materiałów przetwórstwa wtórnego.
Podczas konferencji nie tylko dyskutowano o polityce śmieciowej. W Qubusie gdzie odbywała się konferencja duże wrażenie na uczestnikach konferencji zrobiło magiczne show Teatru AVATAR.
{gallery}galeria/wydarzenia/29-10-19-konferencja-odpady-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}