Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polscy i niemieccy ratownicy będą pracować wymiennie? (FOTO)

LEGNICA. Dwujęzyczne karty czynności medycznych, zbliżone procedury, odpowiedniki leków, zakres kompetencji- wszystko to trzeba szczegółowo ustalić, by jak najlepiej wyglądała współpraca polskich i niemieckich ratowników medycznych. W Legnicy, na zaproszenie tutejszego Pogotowia Ratunkowego, gościli dziś przedstawiciele Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Polscy i niemieccy ratownicy będą pracować wymiennie? (FOTO)

- Niedawno spotykaliśmy się po stronie niemieckiej, ustalając szczegóły współpracy transgranicznej, czyli co powinniśmy wykonywać w przypadku zdarzenia masowego na granicy. Na przykładzie wypadku autokaru omawialiśmy bardzo dokładnie, co może zrobić strona polska, a co niemiecka. Dziś przyszedł czas na rewizytę. - mówi Joanna Bronowicka, dyr. Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

- Jeżeli chodzi o współpracę na terenach przygranicznych - sprawa jest mocno zaawansowana. Prawdopodobnie w niedługim czasie nastąpi podpisanie pełnego porozumienia ze stroną niemiecką, gdzie zespoły ratownictwa medycznego będą mogły działać wymiennie na terenie przygranicznym. - dodaje Paweł Halik, kier. dyspozytorni medycznej w Legnicy.

Po warsztatach Pogotowie Ratunkowe w Legnicy pochwaliło się nie tylko swoim taborem i sprzętem, ale i dyspozytornią medyczną, która przyjmuje zgłoszenia alarmowe z połowy województwa dolnośląskiego i rozdysponowuje 42 karetki.

Warsztaty zorganizowano w ramach unijnego projektu Interreg Polska- Saksonia.

{gallery}galeria/wydarzenia/20-11-19-polscy-niemieccy-ratownicy-fot-jagoda-balicka{/gallery}