Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Prawie 30 ochotników zacznie służbę w wojsku w ramach WOT

LUBIN/LEGNICA. Na terenie Dolnego Śląska ruszył czwarty etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Wśród kandydatów do 16 Brygady znalazło się wielu lubinian i legniczan. Grupa 27 osób zapoznała się z warunkami służby w WOT, obowiązkami, przywilejami. Ochotnicy otrzymali przydziały do poszczególnych stanowisk oraz wezwania na badania lekarskie. Ci, którzy w wojsku nigdy nie byli, przejdą najpierw podstawową komisję kwalifikującą do zasadniczej służby wojskowej. Potem czeka ich 16 dniowe szkolenie zakończone przysięgą wojskową. 

Prawie 30 ochotników zacznie służbę w wojsku w ramach WOT

Na terenie województwa dolnośląskiego są cztery grupy ochotników do WOT. Pierwsze spotkanie organizacyjne mają za sobą podlegający Wojskowym Komendom Uzupełnień w Legnicy i Głogowie.

- Ci ludzie, którzy dzisiaj tutaj przyszli to ci najbardziej zdeterminowani, którzy czekali na Wojska Obrony Terytorialnej na Dolnym Śląsku. Nie prowadziliśmy jeszcze akcji informacyjnych na taką skalę, jak to się dzieje w innych województwach mimo to przyszło wielu ochotników. Programy napisane w Wojskach Obrony Terytorialnej przygotowują żołnierzy do profesjonalnego niesienia pomocy – mówił podczas spotkania pułkownik Artur Barański, dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Program formowania WOT zakłada formowanie kolejnych batalionów w ciągu kolejnych dwóch lat. Pierwsza grupa ochotników przejdzie szkolenie podstawowe w lutym 2020. Ci, którzy niegdyś byli w wojsku będą szkolili się 8 dni, pozostałych czeka 16 – dniowe szkolenie, po którym będzie miała miejsce przysięga wojskowa. Tym samym kandydaci staną się pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego w ramach WOT. Będą grupą ludzi, która będzie w ciągłej gotowości do niesienia pomocy na terenie własnego regionu, w razie sytuacji zagrożenia. Ich szkolenia będą miały później miejsce raz w miesiącu w systemie weekendowym.

Ci, którzy zechcą iść w ślady pierwszych ochotników ciągle mogą to zrobić. - Trzeba pamiętać, że potrzeba około 2 miesiące na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. Chodzi o zrobienie badań lekarskich, o zaliczenie testu psychologicznego. Na rok 2020 szkolenia już zaplanowaliśmy. Pierwsze będzie 8 lutego, następne w połowie maja, w czerwcu, wrześniu i listopadzie – mówił pułkownik.

Do terytorialsów wciąż można się zgłaszać. Wystarczy pobrać ze strony internetowej wniosek, wypełnić, dołączyć odpowiednie dokumenty i dostarczyć lub wysłać do WKU w Głogowie.

Żołnierze WOT podczas szkoleń nabierają ważnych umiejętności ściśle związanych z niesieniem pomocy nie tylko w zagrożeniu konfliktami zbrojnymi, ale też podczas pokoju. Mowa tu o wsparciu podczas różnych kataklizmów, jak powodzie czy wichury. Służby WOT po odpowiednim przygotowaniu mogą też wspierać inne jednostki mundurowe np. podczas poszukiwań osób zaginionych, ewakuacjach itp.

Służbę WOT bez problemu można pełnić pracując. Żołnierz otrzymuje też uposażenie od wojska, które pozwala na nienadszarpnięcie własnego budżetu w związku z nieobecnością w pracy czy dojazdem na szkolenia. Wojsko zwraca także poniesione koszty związane z wyżej wymienionymi wydatkami.