Prezydent T. Krzakowski odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec
LEGNICA. Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, przyznał Tadeuszowi Krzakowskiemu Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN, w uznaniu jego wieloletnich działań na rzecz rozwoju partnerstwa Legnicy i Wuppertalu oraz polsko-niemieckiego dialogu. Podniosła uroczystość miała miejsce w Konsulacie Generalnym RFN we Wrocławiu. W obecności wielu gości z Wuppertalu i Legnicy odznaczenie wręczył konsul generalny Hans Jörg Neumann. Również on wygłosił laudację poświęconą zasługom laureata w dziedzinie umacniania międzynarodowej współpracy miast, ich mieszkańców i krajów, budowaniu mostów pojednania i skutecznemu kruszeniu murów wzajemnych uprzedzeń.
- Jest Pan wyjątkowym przyjacielem zgody i współdziałania, obdarzanym sympatią i szacunkiem mieszkańców Legnicy i Wuppertalu – mówił gospodarz konsulatu. - Już prawie od dwóch dekad jest Pan ważnym architektem partnerstwa, nadając mu wciąż nowe formy i aktywnie włączając do partnerskich relacji różne środowiska obu miast. Ma pan wolę ich ożywiania i unowocześniania. Uczymy się od siebie nawzajem.
Konsul Hans Jörg Neumann szczególną uwagę zwrócił na zaangażowanie prezydenta Krzakowskiego w kształtowanie Legnicy jako miasta wielokulturowego, na szacunek dla odwiedzających go byłych mieszkańców, na renowację historycznych zabytków i ochronę dziedzictwa kulturowego obecnych i dawnych Legniczan. Legniczanie są świadomi złożoności tego dziedzictwa.
- Jest dla mnie ogromnym honorem i osobistym zaszczytem przyznanie tak ważnego odznaczenia – mówił w swym podziękowaniu prezydent Tadeusz Krzakowski. - Przyjmuję je z wielką osobistą satysfakcją, ale także w imieniu mieszkańców Legnicy, których mam zaszczyt reprezentować. Pragnę podkreślić, że przyznane mi wyróżnienie jest zasługą wielu osób, po obu stronach naszej granicy, z którymi miałem przyjemność współpracować.
Prezydent Legnicy wspominał wybitne osobistości z Wuppertalu. Przywołał m.in. nadburmistrzów, których dobra wola oraz udział w powołaniu i kontynuowaniu współpracy przyniosły wspólny sukces. To: Ursula Kraus, Hans Kremendahl, Peter Jung i Andreas Mucke. Przywołał też wybitną postać zmarłego już profesora Siegfrieda Masera – pierwszego przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu, odznaczonego przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, a także odznaką Zasłużonego dla Legnicy. Przypomniał również legnickie osobistości zasłużone dla idei pojednania, a wśród nich – prezydentów Tadeusza Pokrywkę, Edwarda Jaroszewicza i Ryszarda Kurka.
- Myślenie o przyszłości współpracy Legnicy i Wuppertalu czyni to odznaczenie jeszcze cenniejszym - podkreślił na koniec Tadeusz Krzakowski. - Jestem wdzięczny i szczęśliwy, że możemy tworzyć polsko-niemiecką wspólnotę przyjaźni, połączoną wyznawanymi wartościami i ideałami wspólnej Europy. Dlatego raz jeszcze serdecznie dziękuję, a wyróżnienie dedykuję wszystkim autorom historycznego sukcesu projektu współpracy Polaków znad rzeki Kaczawy i Niemców znad rzeki Wupper.