Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

KGHM i samorządy wspólnie o przyszłości młodzieży Zagłębia Miedziowego (FOTO)

LEGNICA.  O tym, jak młodzież z Zagłębia Miedziowego widzi swoją przyszłość, jakie są nadzieje, postawy życiowe i oczekiwania młodych, a także z jakimi trudnościami się borykają oraz jak ich ustrzec przez ryzykiem związanym z uzależnieniami, rozmawiali uczestnicy konferencji „Razem dla młodzieży”. W hotelu Qubus w Legnicy odbyła się konferencja organizowana wspólnie przez miasto Legnicę i Fundację KGHM Polska Miedź SA, dotycząca zintegrowanej polityki miast i gmin Zagłębia Miedziowego na rzecz dzieci i młodzieży.
Uczestniczyli m.in. prezydent Tadeusz Krzakowski, Starosta Legnicki Adam Babuśka, Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji KGHM Polska Miedź SA Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, biskup pomocniczy Marek Mendyk, księża, nauczyciele z regionu, dyrektorzy szkół i naukowcy z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, którzy przeprowadzili badania w szkołach, opracowali wnioski i zaproponowali strategię rozwiązań terapeutycznych.Partnerami wydarzenia są KGHM Polska Miedź S.A. oraz Miasto Legnica. Konferencja była kulminacją trwającego od maja tego roku programu. Adresatem była młodzież z 17 szkół z terenu powiatów Legnicko–Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM). Realizację projektu poprzedziło pionierskie badanie z udziałem niemal 1500 nastolatków, w którym zapytano jak widzą przyszłość oraz jakie problemy napotykają na drodze do realizacji celów.

KGHM i samorządy wspólnie o przyszłości młodzieży Zagłębia Miedziowego (FOTO)

- To jest projekt absolutnie pionierski – powiedział Tadeusz Krzakowski prezydent Legnicy. – W mieście przebadano pięć placówek. Mamy wyniki tych badań. Każda szkoła otrzymała osiemdziesięciokartkowy raport. Nie omijają nas uczniowskie problemy i dylematy, choć żyjemy w najbogatszym po Wrocławiu mieście na prawach powiatu na Dolnym Śląsku – mówił prezydent Krzakowski. – Znamy wyniki związane z zagrożeniami, znamy określone sposoby przeciwdziałania zagrożeniom i modele działań profilaktycznych. To wielki postęp i ułatwienie. Dziękuję KGHM Polskiej Miedzi za tak celnie wypełnianą misję firmy odpowiedzialnej społecznie, która ostatnio wsparła również nasz projekt Zdrowa Legnica i ważne działania wolontariackie.

Przeprowadzone przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, merytorycznego partnera projektu, badania dają przekrojowy obraz młodzieży z Zagłębia Miedziowego. Unikatowa w skali kraju analiza dostarcza informacji na temat planów życiowych młodych ludzi. Wyniki wskazały, że 79 procent nastolatków już teraz przewiduje, że w wieku 30 lat będą w związku małżeńskim i będą rodzicami. 67 procent z nich planuje mieć dwójkę dzieci. Wyraźna większość młodzieży wskazała mamę (81%) i tatę (61%) jako swoich najważniejszych przewodników życiowych.

– Badania ankietowe pokazały, że na wysokiej pozycji aspiracji naszej młodzieży znalazła się „ciekawa praca”. KGHM prowadzi politykę wspierania młodych mieszkańców Zagłębia Miedziowego w osiągnięciu sukcesu zawodowego. Realizujemy program ‘Kompetentni w branży”, który promuje edukację w zawodach związanych z przemysłem miedziowym i umożliwia uczniom praktyki w naszych oddziałach – podkreśliła Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji KGHM.

Szymon Grzelak, prezes zarządu IPZIN z Warszawy, współautor nowej metody poznawania i wspierania zintegrowanego uczniów oraz wiceprezes Dorota Żyro - prowadząca badania, za główne środowiska wpływające pozytywnie na młodzież wskazali m.in. rodzinę – rodziców, dziadków, rodzeństwo i resztę wspólnoty domowej. Kolejna jest szkoła i narzędzia, jakie stosuje, a bardzo ważnym ich zadaniem środowiskiem kształtującym postawy, jest kościół i organizacje wyznaniowe.

– Zapytaliśmy o ewentualne plany wyjazdu za granicę. Na tej podstawie wyliczony został tzw. profil „przyszłego emigranta”, ale z drugiej strony także profil ucznia „lokalnego patrioty”, który pragnie pozostać we własnej miejscowości lub w regionie LGOM – wyjaśnił Szymon Grzelak, prezes Zarządu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN).

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej rekomendował szkołom i uczniom program profilaktyczny Archipelag Skarbów®, skierowany do wszystkich uczniów biorących udział w badaniu. W 12 jednostkach samorządu terytorialnego przeprowadzono warsztaty szkoleniowe Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki.

– Pomysł badania i działań profilaktycznych w szkołach, które sfinansowaliśmy w ramach programu, spotkały się z dużym entuzjazmem samorządów. Specjalistyczna profilaktyka bezpośrednio pomaga nauczycielom i rodzicom, a wyniki badań są solidnym fundamentem do projektowania programów wychowawczych i profilaktycznych w każdym samorządzie Zagłębia Miedziowego - dodała Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.

Program był realizowany od czerwca do grudnia 2019. Zawierał pakiet działań diagnostycznych i profilaktycznych. Jego beneficjentami byli uczniowie, ale też, poprzez akcje szkoleniowe, samorządowcy, nauczyciele i rodzice. Kluczowa była koncentracja na wydobywaniu potencjału młodzieży, wzmacnianie więzi z rodziną oraz profilaktyka zagrożeń. W ramach projektu przeprowadzono warsztaty pod hasłem Archipelag skarbów. Uczniowie poszukiwali nietypowych skarbów w postaci: szczęścia, miłości oraz realizacji życiowych pasji i marzeń.

{gallery}galeria/wydarzenia/10-12-19-konferencja-kghm-o-mlodziezy-fot-ewa-jakubowska{/gallery}