O fenomenie immersji dyskutowano w Letia Business Center (FOTO)
LEGNICA. W Centrum Konferencyjnym Letia Business Center Związek Pracodawców Polska Miedź zorganizował konferencję „Odkrywamy tajemnice VR & AR. Jak technologie immersyjne zmieniają polski biznes?” Patronat honorowy nad Konferencją objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Grzegorz Macko - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. W spotkaniu udział wzięło ponad stu reprezentantów biznesu, samorządów, nauki oraz eksperci z firm technologicznych. - Przyszłość technologii zależy – w dużej mierze – od odkrycia nowych sposobów interakcji, a ponieważ interaktywność zawsze jest relacją dwustronną, dlatego wyposażenie maszyn w zmysły podniesie na wyższy poziom nasze interakcje z technologią - powiedziała Beata STASZKÓW ,prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.
Obecnie technologia wirtualnej rzeczywistości rozwija się bardzo szybko. Jednak jest ona nieco toporna w użytkowaniu. Wciąż musimy zakładać na głowę mniej lub bardziej niewygodne gogle, a do uszu wkładać słuchawki. Musimy wchodzić na specjalne bieżnie – jeśli chcemy poruszać się w świecie VR tak jak w świecie prawdziwym oraz zakładać odpowiednie rękawice czy kombinezony przekazujące dotyk do naszego ciała. Dzięki tym rozwiązaniom jesteśmy w stanie wytworzyć immersję, jednak wejście w jej stan jest stosunkowo trudne. Jednak w ciągu najbliższych kilku lat, sytuacja jednak diametralnie się zmieni. Powstaną miniaturowe układy, które w praktycznie bezinwazyjny sposób przylgną do naszego ciała. Na oczy zamiast gogli założymy specjalne soczewki, a słuchawki zastąpią małe układy wielkości baterii do zegarka – przyklejane za uchem. Takie rozwiązania znacznie poprawią poziom immersji.
Wirtualna Rzeczywistość (Virtual Reality) i Rozszerzona Rzeczywistość (Augmented Reality) to przykłady technologii immersyjnych zmieniających otaczający nas świat. Dotąd kojarzyły się często z rozrywką. Jednak to zaledwie ułamek możliwości VR i AR. Technologie te mogą wydatnie wpływać na efektywność działań biznesowych i przemysłowych.Jak?
O tym yskutowali eksperci z firm technologicznych i przemysłowych, nauczyciele akdemiccy, przedstawiciele administracji samorządowej, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, prelegenci odsłaniający kulisy Virtual Reality i Augmented Reality i wielu innych znakomitych gości.
Jak efektywnie wykorzystywać możliwości VR i AR? Jak dzięki technologiom immersyjnym przyspieszyć rozwój firmy i zwiększyć jej konkurencyjność? Jak zmienia się Human Resources w dobie transformacji cyfrowej? - odpowiedzi na te i inne pytania szukano Legnicy podczas kilkugodzinnej konferencji.
W Letii Biznes Center nie zabrakło tematu Immersive Learning. O tym, jak można wykorzystać technologię VR w szkoleniach i onboardingu w firmach opowiadał ekspertka w tej dziedzinie Kamila Kowalska.
O wirtualnej rzeczywistości (VR) jako narzędziu wspierającym rozwój przedsiębiorstw mówiły: Dorota Paszyńska i Maria Jeruzalska z HTC Vive. Z kolei Radosław Dąbrowski, Prezes Zarządu oraz Piotr Lasoń, Dyrektor Operacyjny Digital Services w Climbex sp. z o.o (Grupa Impel) przedstawili jak w realizowanych usługach wykorzystują innowacje techniczne i technologiczne zwiazane z VR i AR. O tym jak technologia AR (Augmented Reality) ma coraz większe zastosowanie w przemyśle bardzi interesujący wykład wygłosił Mateusz Tokarski, Dyrektor Kreatywny w studiu deweloperskim VR/AR Giant Lazer.
- Chcemy pomóc przedsiębiorcom i administracji stawić czoła nowej rzeczywistości, jaką niesie ze sobą rewolucja technologiczna - mówi Beata STASZKÓW i trzeba przyznać, że to zadanie i zarazem misja Związkowi Pracodawców polska Miedź udała się znakomicie...
Trafnie to określił Jerzy NADOLNY, prezes Mine Master spółka z o.o: - Immersja to pojęcie niezwykle istotne w świecie doznań VR. W najbliższych latach będzie ono nabierało coraz większego znaczenia. Im wyższy poziom immersji, tym większe zaangażowanie użytkownika, a oto właśnie chodzi w wirtualnej rzeczywistości. Poziom zaangażowania to w dzisiejszych czasach niezwykle silne, ważne i pożądane dobro, za które zarówno użytkownicy jak i klienci są w stanie zapłacić dużo. Zastosowanie go w przemyśle na pełną skalę daje nowe zupełnie nowe możliwości i dobrze się stało,że Związek Pracodawców Polska Miedź tą konferencją wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom.
{gallery}galeria/wydarzenia/30-09-21-konferencja-odkrywamy-tajemnice-vr-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}