Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Coraz więcej zachorowań na raka piersi

LEGNICA. Choć wiedza medyczna jest ogromna, dostęp do badań niemal nieograniczony - z roku na rok rośnie w Polsce liczba kobiet, które chorują na raka piersi. Lekarze biją na alarm, by zadbać o zdrowy styl życia i kontrolne badania.

Coraz więcej zachorowań na raka piersi

W 2018 roku, w Polsce, zachorowało na raka piersi ok. 19 tys. kobiet, a zmarło 6 tys. Dane za rok ubiegły są jeszcze bardziej alarmujące- zachorowało ponad 24,6 tys. kobiet, a ponad 8, 8 tys. zmarło. - To są dane zatrważające i, mimo, że mamy wiedzę na ten temat, że ją szerzymy i apelujemy- lekceważymy te przestrogi lekarzy. Na niektóre przyczyny raka piersi nie mamy wpływu – rasa, wiek, stan hormonalny. Są jednak i takie, na które wpływ mamy: otyłość, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu jako codziennej używki. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze antykoncepcję hormonalną, hormonalną terapię zastępczą, styl życia, gdzie zbyt mało dzieci się rodzi - to są wszystko czynniki obciążające - poinformowała, na konferencji prasowej zwołanej dziś, w Dniu Troski o Zdrowie Piersi (BREAST HEALTH DAY), Dorota Czudowska- specjalista onkologii klinicznej.

Jak przekonują specjaliści - ryzyko zachorowania na raka piersi można obniżyć aż o 40% przestrzegając zasad zdrowego stylu życia.

- Po pierwsze - styl życia, czyli ta profilaktyka pierwotna i po drugie- regularne, systematyczne badania mammograficzne, począwszy od 40 roku życia co dwa lata. Mamy możliwości w Legnicy przebadania profilaktycznie każdej kobiety co dwa lata. Proszę się zgłaszać, bo zgłaszalność jest na poziomie 40 %, a powinna być stuprocentowa- dodaje Dorota Czudowska.

- Dane nam żyć w cywilizowanym świecie, więc korzystam z tego dobrodziejstwa. Regularnie się badam, co dwa lata. Mam dzieci, wnuki- mam dla kogo żyć. A przecież dla siebie też warto - mówi jedna z pacjentek Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej, która na dziś miała zaplanowaną mammografię.

Co ciekawe, na badania najchętniej przychodzą kobiety starsze, którym nie trzeba przypominać, by regularnie wykonywały mammografię.

- Natomiast jeśli chodzi o kobiety młode, które dopiero wchodzą w ten wiek badań profilaktycznych, to obserwujemy takie zjawisko jak w tych ruchach antyszczepionkowych- gdzieś przeczytały jakieś "informacje" o szkodliwości mammografii - nie możemy tego zrozumieć. Tymczasem regularna mammografia pozwala wykryć chorobę nowotworową na etapie skutecznego leczenia – dodaje specjalista onkologii klinicznej.