Coraz więcej zachorowań na raka piersi
LEGNICA. Choć wiedza medyczna jest ogromna, dostęp do badań niemal nieograniczony - z roku na rok rośnie w Polsce liczba kobiet, które chorują na raka piersi. Lekarze biją na alarm, by zadbać o zdrowy styl życia i kontrolne badania.
W 2018 roku, w Polsce, zachorowało na raka piersi ok. 19 tys. kobiet, a zmarło 6 tys. Dane za rok ubiegły są jeszcze bardziej alarmujące- zachorowało ponad 24,6 tys. kobiet, a ponad 8, 8 tys. zmarło. - To są dane zatrważające i, mimo, że mamy wiedzę na ten temat, że ją szerzymy i apelujemy- lekceważymy te przestrogi lekarzy. Na niektóre przyczyny raka piersi nie mamy wpływu – rasa, wiek, stan hormonalny. Są jednak i takie, na które wpływ mamy: otyłość, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu jako codziennej używki. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze antykoncepcję hormonalną, hormonalną terapię zastępczą, styl życia, gdzie zbyt mało dzieci się rodzi - to są wszystko czynniki obciążające - poinformowała, na konferencji prasowej zwołanej dziś, w Dniu Troski o Zdrowie Piersi (BREAST HEALTH DAY), Dorota Czudowska- specjalista onkologii klinicznej.
Jak przekonują specjaliści - ryzyko zachorowania na raka piersi można obniżyć aż o 40% przestrzegając zasad zdrowego stylu życia.
- Po pierwsze - styl życia, czyli ta profilaktyka pierwotna i po drugie- regularne, systematyczne badania mammograficzne, począwszy od 40 roku życia co dwa lata. Mamy możliwości w Legnicy przebadania profilaktycznie każdej kobiety co dwa lata. Proszę się zgłaszać, bo zgłaszalność jest na poziomie 40 %, a powinna być stuprocentowa- dodaje Dorota Czudowska.
- Dane nam żyć w cywilizowanym świecie, więc korzystam z tego dobrodziejstwa. Regularnie się badam, co dwa lata. Mam dzieci, wnuki- mam dla kogo żyć. A przecież dla siebie też warto - mówi jedna z pacjentek Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej, która na dziś miała zaplanowaną mammografię.
Co ciekawe, na badania najchętniej przychodzą kobiety starsze, którym nie trzeba przypominać, by regularnie wykonywały mammografię.
- Natomiast jeśli chodzi o kobiety młode, które dopiero wchodzą w ten wiek badań profilaktycznych, to obserwujemy takie zjawisko jak w tych ruchach antyszczepionkowych- gdzieś przeczytały jakieś "informacje" o szkodliwości mammografii - nie możemy tego zrozumieć. Tymczasem regularna mammografia pozwala wykryć chorobę nowotworową na etapie skutecznego leczenia – dodaje specjalista onkologii klinicznej.