Powstaje Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego (FOTO)
LEGNICA. Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego utworzyła Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., przy wsparciu KGHM Polska Miedź S.A. oraz jedenastu innych partnerów. W Letia Center Biznes nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy z udziałem przedstawicieli LSSE S.A, KGHM Polska Miedź S.A., samorządów( miasto Głogów, gmina Głogów, gmina Jerzmanowa, gmina Kotla), uczelni wyższych( Collegium Witelona Uczelni Państwowej w Legnicy, PWSZ w Głogowie, uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, Politechniki Wrocławskiej filia w Legnicy), a także organizacji wspierających biznes( Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Rada Obszaru Gospdarczego LSSE, Stowarzyszenia Dolnośląski Klaster Lotniczy). - Realizacja tego projektu ma na celu zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, pozyskanie kolejnych inwestorów z innowacyjnych sektorów przemysłu, którzy będą mieli wpływ na wzrost aktywności gospodoarczej, rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz pobudzenie gospodarcze regionu - mówił Przemysław BOŻEK, prezes zarządu LSSE. - Te działania będą owocować tworzeniem nowym miejsc pracy, w tym dla wysoko kwalifikowanych pracowników. Powołanie do życia MCRG byłoby niemożliwe bez współpracy podmiotów, z którymi dzisiaj podpisują porozumienie o współpracy przy stworzeniu Centrum.
- Połączenie świata nauki, biznesu i samorządu, wydaje się taką współpracą, bez której niemożliwy jest rozwój ani gmin, ani samorządów, ani biznesu, ani uczelni, dlatego dziękuję za zaproszenie KGHM do tego bardzo dobrego przedsięwzięcia. Myślę, że na tym porozumieniu skorzystają wszystkie strony i będziemy starali się je prowadzić właśnie tak, aby każdy z uczestników tego przedsięwzięcia miał korzyści – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Adam Bugajczuk, wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź S.A.
Nie przypadkowo partnerami KGHM Polska Miedź i LSSE zostały samorządu regionu głogowskiego. To tam do zagospodarowania jest ponad 500 hektarów należących do Skarby Państwa i KGHM-u. I te tereny już niebawem zamieniłyby się w ogromny park przemysłowo-technologiczny... - To tereny bardzo atrakcyjne dla przyszły inwestorów - skomentował prezes Przemysław BOŻEK.- Dziś zrobiliśmy pierwszy, bardzo ważny krok, ale to dopiero początek drogi do zrealizowania tego dużego przedsięwzięcia. Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego, wraz z terenami inwestycyjnymi w okolicy, to przestrzeń, która pozwoli na utworzenie wielu nowych miejsc pracy. Oczywiście nie od razu, ale takiej szansy nie możemy przegapić i dodając, że wybór Głogowa jako siedziby centrum nie jest przypadkowy.
Planowana obwodnica Głogowa, wraz z nową przeprawą mostową przez Odrę, ułatwi dostęp do kilkuset hektarów terenów inwestycyjnych, znajdujących się w pobliżu. Dodatkowo, pod względem stopy bezrobocia powiat głogowski zajmuje 4. miejsce w subregionie (7,6%), ale bezpośrednio sąsiaduje z powiatem górowskim, który przoduje w statystykach (14%). Rozwój strefy gospodarczej będzie więc pozytywnie oddziaływał również na zatrudnienie na terenie pobliskiego powiatu. Rynek pracy i dobrze skomunikowane obszary inwestycyjne, to jedne z kluczowych argumentów, które wpływają na decyzje inwestorów o wyborze konkretnej lokalizacji.
W najbliższym czasie zapadnie decyzja o siedzibie Miedziowego Centrum Rozwoju Gospodarczego. Pod uwagę brane są dwie nieruchomości w Głogowie.
I już mniej oficjalnie można było usłyszeć, że jest ogromna szansa na lokalizację pod Głogowem wielkiej fabryki silników elektrycznych , która docelowo zatrudniałby 6 tysięcy pracowników... Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego zdaniem głogowskich samorządowców stanowiłoby także wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców.
Fot.Zbigniew Jakubowski{gallery}galeria/wydarzenia/13-01-22-projekt-lse-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}