Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zobacz ilu cudzoziemców kształci się w legnickich szkołach

LEGNICA. W roku szkolnym 2021/2022 w legnickich przedszkolach, szkołach dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzonych przez miasto lub inne organy prowadzące kształci się, według stanu na grudzień 2021 r., łącznie 1359 osób. Ponad połowa - 752 cudzoziemców (55,33 %) uczy się w szkołach i placówkach niepublicznych, z czego aż 687 (50,55 %) to słuchacze szkół dla dorosłych. Ponadto znaczna część 413 (30,39 %) obcokrajowców kształci się w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto.

Zobacz ilu cudzoziemców kształci się w legnickich szkołach

- Dzieci, młodzież i dorośli kształcący się w legnickich szkołach pochodzą z 13 krajów. Mamy uczniów z Białorusi, Gruzji, Armenii, ale też z Urugwaju. Wśród cudzoziemców najliczniej reprezentowaną grupę stanowią osoby pochodzące z Ukrainy – 1303 uczniów (95,87 %) ogółu cudzoziemców – 575 w szkołach miejskich i 728 w szkołach niepublicznych – informuje wydział oświaty kultury i sportu.

Dla uczniów przybywających z zagranicy kontynuujących naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, zgodnie z art. 165 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe organizowane są: dodatkowa, bezpłatna nauka języka polskiego
w wymiarze 2 godzin tygodniowo oraz zajęcia wyrównawcze w zakresie przedmiotów nauczania nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Łączny wymiar zajęć dodatkowych
z języka polskiego i innych przedmiotów nie może przekraczać 5 godzin tygodniowo.

W br. szkolnym w szkołach prowadzonych przez miasto dla 215 cudzoziemców zorganizowano 92 godziny zajęć dodatkowych w wymiarze tygodniowym w odpowiednio dobranych grupach wiekowych.

Cudzoziemcy korzystają również z zajęć pozaszkolnych organizowanych w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy. 49 obcokrajowców uczęszcza na różnorodne zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, w tym m. in. taniec towarzyski, współczesny, hip – hop, zajęcia wokalne, teatralne, plastyczne.

W przypadku problemów z odnalezieniem się w nowym mieście, w innej rzeczywistości szkolnej, cudzoziemcy mogą liczyć na wsparcie specjalistów – pedagogów i psychologów zatrudnionych w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 i Nr 2 w Centrum Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy.

Dla uczniów niebędących obywatelami polskimi realizujących obowiązek szkolny w szkole podstawowej placówka dyplomatyczna lub konsularna kraju ich pochodzenia albo stowarzyszenie kulturalno – oświatowe danej narodowości mogą organizować w szkole, w porozumieniu z dyrektorem i za zgodą organu prowadzącego, naukę języka i kultury kraju pochodzenia. Szkoła udostępnia wówczas nieodpłatnie pomieszczenia i pomoce dydaktyczne. Żaden z cudzoziemców mieszkających w Legnicy nie ma możliwości korzystania z nauczania języka kraju pochodzenia organizowanego przez ww. instytucje.

W ostatnich latach zauważalna jest tendencja wzrostowa w zakresie liczby cudzoziemców kształcących się w legnickich szkołach, co niewątpliwie jest zjawiskiem ogólnopolskim i ściśle wiąże się z napływem ludności zza wschodniej granicy. Na przestrzeni 10 lat liczba cudzoziemców kształcących się w legnickich szkołach prowadzonych przez Miasto wzrosła 20-krotnie.

Dyrektorzy legnickich szkół organizują proces kształcenia cudzoziemców w oparciu o obowiązujące przepisy oświatowe oraz w porozumieniu z organem prowadzącym. Wszelkie działania mają na celu wspieranie przybywających z zagranicy, zapewnienie optymalnych warunków do nauki oraz pomoc w przystosowaniu się do życia w obcym kraju.

Proces nauczania cudzoziemców reguluje art. 165 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1283 t.j.).

Miejskie Przedszkole Nr 3 - 2
Miejskie Przedszkole Nr 4 - 1
Miejskie Przedszkole Nr 7 - 2
Miejskie Przedszkole Nr 9 - 2
Miejskie Przedszkole Nr 12 - 4
Miejskie Przedszkole Nr 13 - 20
Miejskie Przedszkole Nr 14 - 1
Miejskie Przedszkole Nr 16 - 1
Miejskie Przedszkole Nr 19 - 2
Szkoła Podstawowa Nr 1 - 16
Szkoła Podstawowa Nr 2 - 20
Szkoła Podstawowa Nr 4 - 46
Szkoła Podstawowa Nr 5 - 112
Szkoła Podstawowa Nr 6 - 26
Szkoła Podstawowa Nr 7 - 26
Szkoła Podstawowa Nr 9 - 47
Szkoła Podstawowa Nr 10 - 25
Szkoła Podstawowa Nr 16 - 23
Szkoła Podstawowa Nr 18 - 12
Szkoła Podstawowa Nr 19 - 15
Szkoła Podstawowa Nr 20 - 39
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. w ZSMuz. - 6
I Liceum Ogólnokształcące - 3
II Liceum Ogólnokształcące - 7
IV Liceum Ogólnokształcące - 60
V Liceum Ogólnokształcące - 18
VII Liceum Ogólnokształcące - 18
Liceum Ogólnokształcące Integracyjne - 1
Technikum Nr 1 w CKZiU - 4
Technikum Nr 2 w ZSE - 10
Technikum Nr 3 w ZSTiO - 7
Technikum Nr 5 w ZSEM - 7
Technikum Samochodowe - 6
BS I st. Nr 2 w ZSS - 11
BS I st. Nr 3 w CKZiU - 2
BS I st. Nr 4 w ZSTiO - 5

Liczba osób w legnickich przedszkolach i szkołach z danego kraju:
Armenia - 9
Białoruś - 22
Gruzja - 5
Hiszpania - 1
Irlandia - 1
Mołdawia - 1
Niemcy - 2
Rosja - 6
Rumunia - 3
Ukraina - 1303
Urugwaj - 1
Wielka Brytania - 4
Włochy - 1