Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Więcej pieniędzy dla regionu legnicko-głogowskiego (FOTO)

LEGNICA. W hotelu Sękowski Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PRZYBYLSKI  spotkał się z z samorządowcami z subregionu legnicko-głogowskiego – przedstawicielami ZIT Zachodniego Obszaru Interwencji - aby omówić projekt nowego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 i najważniejsze dziedziny, na które będą przeznaczane środki finansowe. - W latach 2021-2027 na Dolnym Śląsku będziemy mieli aż 7 tak zwanych instrumentów terytorialnych, obejmujących cały region, w ramach których samorządy wspólnie realizować będą najważniejsze w ich obszarach inwestycje - mówił podczas konferencji prasowej Marszałek Cezary PRZYBYLSKI. -  Po licznych rozmowach i konsultacjach z samorządowcami zwiększyliśmy łączną kwotę przeznaczoną dla ZIT-ów do ponad 317 mln euro. Co ważne, to nie jedyne środki unijne, z których korzystać będą samorządy zrzeszone w ZIT-ach.

Więcej pieniędzy dla regionu legnicko-głogowskiego (FOTO)

Jak się wydaje jedynym ale najważniejszym problemem jest to kiedy te pieniądze trafią do poszczególnych samorzadów? Kluczem do rozwiązania zagadki jest termin podpisania tzw. umowy partnerskiej miedzy rządem a Urzędem Marszalkowskim Województwa Dolnośląskiego. Pierwotnie taki termin wyznaczony był na grudzień, a obecnie obowiązujący termin to czerwiec. Pod warunkiem, że  Unia Europejska zniesie "embargo finansowe" nałożone na Polskę...

Przypomnijmy, że  wstyczniu 2020 roku Deklarację o Współpracy - poprzedzające utworzenie ZIT Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, podpisało 31 prezydentów, starostów , burmistrzów i wójtów z terenu byłego województwa legnickiego ( jaworskie i złotoryjskiego zostało przypisane do jeleniogórskiego ZIT-u - przyp.red.) i liderem jest Legnica. I rzecz jasna mottem przewodnim powstania ZIT było zadbanie o interesy samorządów w kolejnej alokacji środków.

Samorządom te pieniądze są potrzebne przy realizacji inwestycji zaplanowanych w strategii rozwoju poszczególnych miast gmin. - W przeliczeniu na jednego mieszkańca Dolnego Ślaska to kwota zaledwie 77 euro na osobę - wyjaśniała Irena KRZYSZKIEWICZ, burmistrz Góry. - Jeżeli moja gmina dostanie około 5 mln to można powiedzieć , że to niewiele w sytuacji kiedy na inwestycję wydajemy rocznie ok. 15 mln zł opierając się na pozyskanych środkach zewnętrznych . Dlatego z jednej strony wspieramy się aby uzyskać jeszcze większe pieniądze a z drugiej strony liczymy na wsparcie aby doprowadzić do likwidacji  np.wykluczenia komunikacyjnego Góry , wykluczenia kolejowego i jasnym jest ,że sami tego nie zrobimy tylko we współpracy z władzami województwa.

- Każdy samorząd oczywiście ma inne priorytety w strategii rozwoju gminy, ale jest bardzo dużo wspólnych spraw, które połączone całość sprawią iż stają się celem strategicznym - powiedzial nam uczestniczący w spotkaniu Jerzy SZCZUPAK, burmistrz Przemkowa. -  Współpracujemy realizując wspólne przedsięwzięcia. Dlatego z perspektywy mojego Przemkowa cieszy deklaracja Marszalka Przybylskiego o zwiększeniu środków dla ZIT legnicko-głogowskiego.

 - Jesteśmy po konsultacjach społecznych, podczas których odbyliśmy wiele spotkań i dyskusji nad sposobem wydatkowania środków europejskich w nadchodzącym okresie. Łącznie wpłynęło ponad 1200 uwag i wniosków. Zakończyliśmy już ich analizę i podjęta została decyzję o zwiększeniu puli pieniędzy dla ZIT legnicko-głogowskiego z 34 do 49 mln euro - zakomunikował Marszałek Cezary PRZYBYLSKI.

Tadeusz KRZAKOWSKI, prezydent Legnicy; - Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów, nie tylko w Polsce ale i w Europie, co bardzo mocno podkreślił na dzisiejszym spotkaniu z samorządowcami reprezentującymi Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego . Rozmawialiśmy na temat nowego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska oraz wyników zakończonych konsultacji społecznych nowego regionalnego programu operacyjnego “Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027”. Łączna kwota przeznaczona dla ZIT-ów Dolnego Śląska w latach 2021-2027 to ponad 317 mln euro. Co ważne, z 34 na 49 mln euro zwiększyła się kwota unijnych środków przeznaczonych na ZIT Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, w którym nasze miasto pełni rolę lidera. Jak zapewnił Marszałek Cezary Przybylski, to nie jedyne środki unijne, z których korzystać będą mogły samorządy zrzeszone w ZIT-ach.

Teraz najważniejsze jest aby nie skończyło się na "opowieściach z mchu i paproci" i rzeczywiście aby rząd w końcu zawarł Umowę Partnerstwa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i pieniądze popłynęły wartkim strumieniem do samorządów... Samorządowcy mają plany inwestycyjne  i doskonale wiedzą jak te pieniądze wykorzystać...

{gallery}galeria/wydarzenia/17-03-22-konferencja-samorzadowa-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}