Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kolejny krok w przyszłość legnickiej uczelni

LEGNICA. Kamil Barczyk, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu i Zbigniew Bytnar, wiceprezes spółki Pol - Miedź Trans zostali powołani do Rady Nadzorującej prace Instytutu Technologii i Innowacji w Collegium Witelona Uczelni Państwowej, jako przedstawiciele społeczno - gospodarczego otoczenia uczelni.

Kolejny krok w przyszłość legnickiej uczelni

Instytut Technologii i Innowacji, powołany do życia przez Collegium Witelona w październiku ub. roku, jest pierwszą w regionie tak dużą jednostką, która ma na celu m.in. transfer wiedzy naukowej do gospodarki, otoczenia biznesowego, samorządowego, medycznego itp. oraz współpracę z otoczeniem, a także wspieranie realizacji prac badawczych i rozwojowych, komercjalizację wyników tych prac oraz wspieranie kształcenia praktycznego i przedsiębiorczości studentów.

- Powołanie Instytutu przez Collegium Witelona było podyktowane nie tylko nowymi możliwościami rozwoju dla studentów, ale też reakcją uczelni na potrzeby kierowane od firm czy samorządów z regionu, które pytały o wsparcie nauki w ich działaniach - mówi dr inż. Renata Gnitecka z Collegium Witelona, od początku kierująca pracami Instytutu.

O tym, że były to realne potrzeby może świadczyć fakt, że choć Instytut działa od zaledwie kilku miesięcy, realizuje już kilka dużych projektów, dotyczących wsparcia środowiska naukowego m.in. w: tworzeniu specjalistycznych oprogramowań (współpraca z firmą Industrial Support), projektowaniu wspomaganym komputerowo (współpraca z firmą Haerter Technika Wytłaczania sp. z o.o.), specjalistycznym zastosowaniu dronów w logistyce (współpraca z Instytutem INTL sp. z o.o.) czy wykorzystaniu bezzałogowych statków latających (współpraca z Powiatem Legnickim) - urządzenia mają służyć w powiecie m.in. do oceny jakości powietrza.

W realizacji projektów uczestniczą oczywiście studenci Witelonki, którzy wspólnie z kadrą wykładowców Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych Collegium Witelona pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami.

- Tak prężne działanie Instytutu i szybkie pozyskanie partnerów do projektów wynika m.in. z naszej wcześniejszej współpracy i kontaktów z otoczeniem, które postanowiliśmy sformalizować poprzez stworzenie Instytutu - mówi dr inż. Daniel Medyński, Dziekan Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych, jeden z pomysłodawców powołania Instytutu.

Rada zwiększa rangę

24 marca w Collegium Witelona odbyło się ważne dla Instytutu wydarzenie: powołano Radę Nadzorującą prace Instytutu Technologii i Innowacji.

- Powołanie Rady jest nie tylko wynikającym z przepisów obowiązkiem, ale zwiększa też rangę, prestiż i wpływy naszego Instytutu. Część powołanych do Rady członków reprezentuje bowiem społeczne i gospodarcze otoczenie uczelni - mówi dr Renata Gnitecka.

Jednym z zewnętrznych reprezentantów, wybranych do Rady Nadzorującej jest Kamil Barczyk, znany w kraju ze skutecznej walki z pandemią dyrektor szpitala w Bolesławcu.

- Instytut Technologii i Innowacji, prowadzony przez Collegium Witelona Uczelnię Państwową w Legnicy, jest pierwszym Instytutem w regionie, który stanowi tak duże wsparcie zarówno dla rozwoju biznesu, jak i rozwoju uczelni, z którą ściśle od dawna współpracuję. I ta współpraca sprawdza się na każdym poziomie - mówi dyrektor Kamil Barczyk.

Dodaje: - Jeśli więc pierwsza tak znacząca w regionie dla rozwoju i współpracy nauki i biznesu instytucja będzie się dalej tak dobrze rozwijać, to swój udział w tym przedsięwzięciu uważam za zaszczyt.

Ma być jeszcze lepiej

Uroczystość nominacji członków Rady Nadzorującej Instytutu Technologii i Innowacji poprowadził JM Rektor Collegium Witelona Uczelni Państwowej prof. dr hab. Andrzej Panasiuk. - Myślę, że teraz prace Instytutu nabiorą jeszcze większego tempa i w niedługim czasie zobaczymy efekty działań tej bardzo ważnej jednostki uczelnianej, która ma za zadanie przekuwać badania, prace badawcze i naukowe, które rodzą się na terenie uczelni, na wymiar praktyczny - powiedział prof. Panasiuk.

Do Rady Nadzorującej, oprócz Zbigniewa Bytnara z Pol-Miedź Trans i Kamila Barczyka, dyrektora ZOZ w Bolesławcu (który został wiceprzewodniczącym Rady), powołani zostali przedstawiciele wydziałów legnickiej uczelni wyższej, ściśle współpracujący z Instytutem Technologii i Innowacji: dr Bogumiła Wątorek - Prorektor ds Nauki i Współpracy z Zagranicą Collegium Witelona (wybrana na przewodniczącą Rady), dr inż. Daniel Medyński - Dziekan Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych, dr hab.inż. Marcin Liberacki - Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, prof. dr hab. inż. Jerzy Pietkiewicz - Dziekan Wydziału Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej oraz Robert Burba - Kanclerz Collegium Witelona.

Gremium jednogłośnie poparło kandydaturę dr inż. Renaty Gniteckiej na stanowisko Dyrektora Instytutu.