Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Chleb, Śledź i Grosz niematerialnym dziedzictwem kulturowym?

LEGNICA. Krakowska koronka klockowa, wyścig kumoterek, kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie - to tylko niektóre z przykładów zaczerpniętych z Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce. Do tego grona chce dołączyć i legnicka tradycja wielkopostna, czyli Śledź, Chleb i Grosz.

Chleb, Śledź i Grosz niematerialnym dziedzictwem kulturowym?

W Polsce rejestr elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzony według zasad przyjętych w związku z Konwencją UNESCO powstaje od 2014 roku pod nazwą Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Na tej Liście znajduje się obecnie zaledwie nieco ponad 30 tradycji czy wyrobów lokalnych z całej Polski. Legnica chce, by na Listę wpisano i legnicki Chleb, Śledź i Grosz.

- Chcemy to dziedzictwo chronić i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Chcemy, by to wydarzenie legnickie było przekazywane jako coś wartościowego, coś, co stanowi o naszej tożsamości i więzi z tymi ziemiami, na których żyjemy i za czasów Piastów, i dzisiaj. To ważne, żeby pokazywać tradycje naszego miasta i budować, w oparciu o historię, znaczenie Legnicy, po to, żeby odbiorcy wiedzieli, że jest na mapie Europy takie miasto jak Legnica- mówi Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Przypomnijmy, w miniony, Wielki Piątek Stowarzyszenie Kobiety Europy wspólnie z Urzędem Miasta przygotowały 300 bochenków chleba, 150 kg śledzi i monety groszowe, które specjalnie na tę uroczystość zostały wybite przez Muzeum Miedzi.

Tę tradycję Stowarzyszenie kontynuuje od 20 lat ( z przerwą pandemiczną). W rzeczywistości wielkopiątkowa, legnicka jałmużna - Hedwigsstiftung (dosł. fundacja Jadwigi) powstała w 1469 roku, jako pobożne dzieło imienniczki wielkiej świętej - Jadwigi (1430-1471), żony księcia Jana I lubińskiego.

Ubogim pątnikom docierającym do Legnicy w Wielki Piątek urzędnicy książęcy rozdawali po bochenku chleba, postnym śledziu i drobnej monecie.