Ludowcy pod pomnikiem Witosa (FOTO)
LEGNICA. Pod pomnikiem Wincentego Witosa złożone zostały kwiaty i zapłonęły znicze. Zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego i Rota. Decyzję o odtworzeniu Święta Ludowego podjęto 5 czerwca 1927 na Kongresie Stronnictwa Chłopskiego, przyjmując uchwałę, że: „Dniem Święta Stronnictwa Chłopskiego jest pierwszy dzień Zielonych Świątek, który wszyscy członkowie każdego roku powinni obchodzić w sposób uroczysty przez wywieszenie sztandarów stronnictwa, ozdobienie domów zielenią itp.
Podczas oficjalnej części obchodów pod obeliskiem Wincentego WITOSA w Legnicy nastąpiło wręczenie medali im. Wincentego Witosa i Złotych Koniczyn zasłużonym dla Ruchu Ludowego oraz legitymacji dla wstępujących do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Medale Wolności im. Stanisława Mikołajczyka otrzymali: Józef PIERÓG wójt gminy Kunice i Dariusz SZCZERBA radny gminy Legnickie Pole. Medale im. Wincentego Witosa otrzymali : Eugeniusz Laszkiewicz z Krotoszyc, Władysław Seredyszyn z Legnickiego Pola i Jóżef Sierdzaki z Miłkowic. W szeregi PSL wstąpił Waldemar KWAŚNY były wójt Miłkowic.
- PSL to nie partia-skansen, partia żyjąca wspomnieniami, odcinająca kupony od przeszłości. - mówił dr Tadeusz SAMBORSKI. - Nasza partia jest ważnym elementem życia politycznego w Polsce. My nie wzywamy emerytów do zbierania chrustu, nie straszymy, że benzyna będzie niebawem po 20 złotych. Jesteśmy partią odpowiedzialną za Polskę. Wiemy jak ciężko żyje się Polakom i mamy projekty jak to zmienić. Nie może być tak, że programem 500+ objęte są rodziny w których mąż zarabia 40 tysięcy, żona 20 tysięcy . Ten program musi być zmieniony aby pomoc trafiała do rodzin naprawdę żyjących w trudnych warunkach. Nie będziemy obiecywać gruszek na wierzbie, bo jesteśmy odpowiedzialni. Niedawno obchodziliśmy rocznicę uchwalenia konstycuji w pełni dmeokratycznej Polski. To przed 25 laty marszałkim Sejmu był nasz kolega Józef Zych, marszałkiem Senatu Adam Strózik a w komisj konstytucyjnej zasiadało kilkunastu członków PSL . Tak jak wtedy, tak i teraz Polskę mamy w sercu . W przeciwieństwie do innych partii MY słuchamy Polaków !
Wincenty Witos, zwany przez Ludowców wodzem ludu polskiego zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie. Ten jeden z najważniejszych, a także najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczypospolitej spoczął w swojej rodzinnej miejscowości. Pomnik przywódcy ludowców od kilku lat stoi u zbiegu ulic Skarbka i Szkolnej i tu rokrocznie ludowcy świętują, oddając mu hołd.
- Święto Ludowe to uroczystość, która w naszą tradycję jest wręcz wrośnięta i nieodzownie łączy się z naszym funkcjonowaniem. Zebraliśmy się dzisiaj w Legnicy po to, żeby złożyć hołd Wincentemu Witosowi. Po to, żeby uczcić i pokazać ludności nie tylko wsi, ale także miast, że tak jak kilkadziesiąt lat temu byliśmy zawsze społecznikami, którzy funkcjonują na wsi z kołami gospodyń wiejskich, strażakami ochotnikami, broniliśmy, żywiliśmy, tak i dziś czynimy to samo – mówił Kazimierz BURTNY. szef powiatowego PSL..
Wielkie owacje zabrał Aleksander KOSTUŃ, przewodniczący Rady Powiatu Legnickiego, który nawiązując do stwierdzenia, ze Waldemar KWAŚNY wstąpił w szeregi PSL-u w czasach kiedy partia nie jest u władzy powiedział: - Mylicie się państwo. PSL jest partią u władzy wystarczy spojrzęć na powiat legnicki.
zielone Koniczynki Ruchu Ludowego otrzymali: Danuta Korzeniowska, Grażyna Kazimierska, Arkadiusz Zając, Wojciech Szydłowski, Dorota Kołodziejczyk i Zdzisław Szwajka.
Tadeusz SAMBORSKI odnoszac się do sytuacji na Ukrainie podkreśłił, że władze Powiatu Legnickiego nie ustają w niesieniu pomocy dla narodu zaatakowanego przez Rosję. - Dziękuję staroście Janinie Mazur, koledze Olkowi Kostuniowi i Krzysztofowi Sowińskiemu za koordynowanie powiatowej akcji pomocy dla narodu ukraińskiego...
Fot. Zbigniew Jakubowski
{gallery}galeria/wydarzenia/05-06-22-swieto-ludowcow-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}