Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W.Huk: ćwiczenia pokazały sprawność, skuteczność działania służb ratowniczych

LEGNICA. Wtorkowe ćwiczenia służb ratowniczych na terenie Collegium Witelona zostały wysoko oceniono przez postronnych obserwatorów. Podkreślano szybkość działania, właściwą koordynację wszystkich służb i...wyposażenie strażaków w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

O  wtorkowych manewrach pod kryptonimem "Uczelnia 2022" służb ratowniczych rozmawiamy z st. brygadierem Wojciechem HUKIEM, Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy., z którym  rozmawia Ewa Jakubowska.

W.Huk: ćwiczenia pokazały sprawność, skuteczność działania służb ratowniczych

Jak ocenia Panie działania służb podczas wtorkowych manewrów, zwłaszcza jednostek straży pożarnej , na terenie Collegium Witelona?
St.bryg.Wojciech HUK: Właśnie ta wspólna akcja wszystkich służb ratowniczych była z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców w Legnicy i mieszkańców całego powiatu legnickiego bardzo ważna. Tak jak to było widać podczas tych ćwiczeń, w akcje zaangażowanych było wiele służ. Były to działania przeprowadzone głównie przez Państwową Straż Pożarną oraz Ochotniczą Straż Pożarną, ale mieliśmy również służby współdziałające tj. Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policji . Zawiązał się sztab, w którym będą oprócz tych służb jeszcze przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego Miasta Legnicy i powiatu.

Niezbyt często macie okazję to ćwiczeń na tak dużą skalę i to w centrum tak dużego miasta i na terenie tak dużego obiektu? 
To prawda. W naszej służbie są to ćwiczenia powiatowe. Zadaniem KM PSP, jest przeprowadzanie raz do roku takich dużych ćwiczeń powiatowych. Oczywiście nie w każdym roku są one nie tak rozbudowane bo– co też się zdarza - zmuszeni bywamy do dostosowania się do obiektu, w którym są przeprowadzane. Dzięki władzom legnickiej uczelni, którym trzeba podziękować, udało nam się zrealizować manewry na takim dużym obiekcie. To miejsce daje nam dużo możliwości odnośnie skali i różnorodności ćwiczeń. Jest tu opuszczony budynek, który jest wyłączony z użytkowania i możemy sobie tu pozwolić na wszechstronne wykorzystanie - mogliśmy w niektórych momentach przebijać ściany oraz zadymić pomieszczenia. Nie mamy w Legnicy innych obiekty, które mogłyby spełniać nasze oczekiwania. Na terenie Collegium Witelona jest też duży plac, gdzie  zgromadziliśmy samochody do gaszenia pożaru. Mogliśmy użyć dwie drabiny w akcji i przeprowadzić ćwiczenia ewakuacji z obiektu. Cieszymy się , że mogliśmy zrealizować sześć epizodów akcji ratowniczej. Oczywiście wartością dodaną jest to ,że ze służbami ratunkowymi mogą poćwiczyć studenci, z kierunków ratownictwa medycznego, i to jeszcze w terenie, podczas prawdziwej , oczywiście symulowanej akcji.

W ostatnich latach straż pożarna zarówna ta zawodowa,jak i jednostki OSP wzbogaciła się o nowe wozy strażackie. Coraz bardziej nowocześniejszy sprzęt trafia na wyposażenie waszych jednostek. I to było widać podczas tych ćwiczeń...
Jeżeli chodzi o sprzęt ratowniczy, tak naprawdę jeszcze 8-9 lat temu, średni wiek pojazdu na terenie powiatu legnickiego wynosił.... 32 lata. Nie żartuję. Nasze wozy biły rekordy długowieczność i liczby przejechanych kilometrów. Mówię tu o sprzęcie Państwowej Straży Pożarnej (PSP)i Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Dzisiaj widzieliśmy sprzęt naszych kolegów ratowników z OSP, który niczym się nie różni od sprzętu, który mamy w PSP.  Kolejne dwa samochody w tym roku trafiły do OSP na terenie naszego powiatu i są to nowe, z czego należy się cieszyć. Także PSP dostała samochód ciężki, a zdradzę, że jest planowane także przekazanie nam kolejnego samochodu gaśniczego średniego z modułem ratowniczym . Dobry , nowoczesny sprzęt w straży pożarnej  spełnia obecnie standardy europejskie. Ale  nowoczesny sprzęt to pewność mieszkańców powiatu, że będziemy działać szybko i niezawodnie. Chciałbym podkreślić, że pomoc dla strażaków płynie z rządu , ale co ważne także ze strony samorządów naszego regionu, w całym Zagłębiu Miedziowym. Lokalne samorządy dokładają się do zakupów nowych pojazdów, przeznaczają środki z budżetu na remonty, rozbudowę naszych siedzib. Straż pożarna zmienia się na lepsze. Ratownicy oprócz swojej wiedzy i swojego doświadczenia mogą polegać na dobrym sprzęcie i tego przykładem są  ćwiczenia na terenie Collegium Witelona. Polscy strażacy zawsze słynęli z odwagi, determinacji, zaangażowania w akcje przeciwpożarowe, w akcje ratownicze a dodatkowo  wyposażeni w sprzęt nowoczesny, bezpieczny sprzęt zaliczają się do ścisłej światowej czołówki służb pożarniczych.

I dobrze by było żeby nie za często mogli wykazywać się swoimi umiejętnościami...

To prawda. Ale mam pewność, że jeżeli już jesteśmy wzywani do akcji to nigdy nie zawiedziemy.

Dziękuję za rozmowę.