Mają sposób na odchudzanie bez wyrzeczeń (FOTO)
LEGNICA. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy odbył się Dzień z Bariatrią. Poprzedziła go konferencja prasowa z udziałem lekarzy oddziału chirurgicznego (chirurgia ogólna) WSS: dr n.med Tomasza SZEWCZYKA, lek.Macieja PLESIAKA i lek.Michała ŁABULA, którym towarzyszyły: dyrektor szpitala Anna PŁOTNICKA-MIELOCH i Joanna ZAGRAJEK, przedstawicielka organizatora kampanii "W Nowym kształcie". - Otyłość to poważna choroba, która wciąż jest postrzegana przede wszystkim jako problem natury estetycznej. Wokół otyłości i leczenia bariatrycznego narosło wiele szkodliwych mitów - mówił dr Tomasz SZEWCZYK. - Od listopada w legnickim szpitalu przeprowadziliśmy 150 operacji bariatrycznych i rośnie liczba chętnych na te zabiegi. Obecnie 6-7 operacji tygodniowo to norma.
"Gwiazdą" legnickiego Dnia z Bariatrią była Dominika KURKIANIEC, która przeszła operację dwa lata temu i "straciła" 76 kg.
Pani Dominika chętnie zaprezentowała dziennikarzom efekty operacji. Zademonstrowała kamizelkę, którą ubierała wówczas kiedy była po prostu gruba. - Dzisiaj mogę się owinąć kamizelką dwa razy a wierzę, że będę jeszcze chudsza. Nie ma czego się bać. To operacja bezpieczna i po 2-3 dniach opuszcza się szpital - zachwala operacyjne odchudzanie pani Dominika.
Joanna ZAGRAJEK z Instytutu Człowieka Świadomego, organizatora kampanii "W nowym kształcie": - Legnicki szpital jest partnerem kampanii "W Nowym kształcie" i dzisiaj zorganizował spotkanie edukacyjne dedykowane osobom z obszaru otyłości. Bo otyłość to CHOROBA i chcemy aby w części z udziałem z zainteresowanych osób myślących o leczeniu mocno to wybrzmiało. Kampania ma uświadomić jakim zagrożeniem dla zdrowia i życia jest właśnie otyłość i naszym jest wspieranie osób z otyłością na każdym etapie leczenia. Powtórzę mocno: otyłość to nie jest defekt kosmetyczny jak wielu sobie to wmawia. To CHOROBA. Czy bariatria to nowy sposób na odchudzanie, bez wyrzeczeń i treningów? Operacje bariatryczne to tylko narzędzie, które umożliwia pacjentowi redukcję masy ciała. Pacjent musi się przygotować do tej operacji. Psychicznie, dietetycznie a później po operacji musi się trzymać zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia. W legnickim szpitalu jest cały zespół interdyscyplinarny, nie tylko chirurdzy, ale i dietetycy, psycholog, którzy działają w tym kierunku na korzyść pacjentów.
Na konferencji prosto z sali na oddziale chirurgii pojawiła się Joanna Kwaśna, która przeszła operację dwa dni temu i dzisiaj wychodzi ze szpitala: - Jestem szczęśliwa i mam nadzieję, że pójdzie to we właściwym kierunku. Mając kilkadziesiąt kilogramów nadwagi można stracić sens życia i wiarę w ludzi - mówiła Joanna KWAŚNA. - Mam nadzieję, że za rok będę wyglądać jak Dominika.
W ramach dnia z bariatrią odbyło się szkolenie dla lekarzy (panel z dietetykiem, panel z psychologiem, panel chirurgiczny) oraz bezpłatne spotkanie dla osób z chorobą otyłościową.
Wszystko wskazuje na to, że leczenie otyłości metodą operacyjną staje się znakiem rozpoznawczym legnickiego szpitala...
Fot. Zbigniew Jakubowski
{gallery}galeria/wydarzenia/08-06-22-dzien-bariatrii-szpital-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}