Ruszyła Akademia CYBER. MIL - MON patronem (FOTO)
LEGNICA. CYBER.MIL to pilotażowy program związany z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, którego realizację Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło Uczelni Państwowej Collegium WITELONA . MON już wcześniej docenił legnicką uczelnię podczas współpracy przy programie Legii Akademickiej. Tym razem "WITLEONKA" została specjalne wyróżniona przez ministerstwo. - Collegium Witelona jest wiodącą uczelnią w kraju, kształcąca praktycznie, i jedną z najlepszych uczelni na Dolnym Śląsku - podkreślił Dominik ROZDZIAŁOWSKI , Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Narodowej podczas konferencji prasowej.- Dlatego jako jedyna uczelnia wyższa w kraju została wybrana przez MON do przeprowadzenia programu CYBER.MIL , zanim ministerstwo wdrąży ten projekt do innych uczelni. - W konferencji , która poprzedziła inuagurację projektu Akademia Cyber.Mil wzięli także udział płk Tomasz WŁODARCZYK- przedstawiciel Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz przedstawiciele uczelni : dr Karol RUSIN, prof. CWUP, Prorektor ds. Rozwoju Collegium Witelona i dr inż. Piotr NADYBSKI, prof. CWUP, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona.
Cyberbezpieczeństwo to zagadnienie , które obecnie ma znaczenie priorytetowe w niemalże każdej dziedzinie życia - nie tylko w sferze obronności kraju. Dlatego specjaliści od bezpieczeństwa w przestrzeni cyber są bardzo poszukiwani. Dbałość o ochronę w sieci, programów czy urządzeń zaczyna dotyczyć nie tylko wojska , ale również prywatnych firm, banków czy wielkich przedsiębiorstw. Nic dziwnego, że wykształceni informatycy z doświadczeniem z zakresu cyberbezpieczeństwa to "towar" na rynku pracy deficytowy. Jak bardzo taki specjalista jest pożądany w firmach czy wojsku, może świadczyć wysokość wynagrodzenia - do 25 tys złotych miesięcznie.
Program Akademia CYBER.MIL ma na celu wykształcić nowe przyszłe kadry specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Legnicka uczelnia będzie ten projekt prowadziła przy udziale MON, który odpowiedzialny będzie w zakresie zapewnienia wysoce wykwalifikowanej i doświadczonej kadry . MON gwarantuje, że wykłady i zajęcia poprowadzą specjaliści, jakich rzadko można spotkać na wyższych cywilnych uczelniach. W murach "Witelonka" gościć będzie więc żołnierzy-wykładowców z DKOC czyli Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni , także z Akademii Sztuki Wojennej, Akademii Marynarki Wojennej - jednej z najbardziej prężnie działających centrów cyberobrony - i Wojskowej Akademii Technicznej oraz innych uczelni wojskowych. Akademia Cyber. Mil zakłada przeprowadzenie kilkanaście wykładów w ciągu roku .
- Wykłady będą otwarte , w których mogą brać udział studenci wszystkich kierunków naszej uczelni.- specjalnie podkreśla specyfikę pilotażowego uczelnianego projektu dr Karol RUSIN, prof. CWUP, Prorektor ds. Rozwoju Collegium Witelona.- Liczymy, że szczególnym zainteresowaniem będą się one cieszyć wśród studentów kierunków naszej uczelni : bezpieczeństwo wewnętrzne i informatyka. Ale mamy nadzieję, że tak ciekawy projekt zainteresuje studentów z innych naszych kierunków. Dziś w tym pierwszym inauguracyjnym wykładzie będą uczestniczyć nawet studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Współpracę uczelni z MON bardzo wysoko ceni także dr inż. Piotr NADYBSKI, prof. CWUP, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona.
- Kształcimy już od wielu lat na uczelni w wybranych aspektach zagadnienia cyberbezpieczeńswta w ramach kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne czy informatyki.- wymienia prof. Piotr NADYBSKI .- A także mamy dedykowane studia podyplomowe . Natomiast możliwość współpracy z takim partnerem jak MON i podległymi mu strukturami w zakresie cyberbespieczeństwa jest dla nas ogromną szansą, by posiąść dodatkową wiedzę w tym aspekcie, który nabiera co raz większego znaczenia w życiu. Osobiście, jako człowiek związany od wielu lat z obszarem informatyki i bezpieczeństwa, cieszę się że będziemy mieli okazje razem z MON stworzyć ośrodek, gdzie wspólnie będziemy propagować w naszej lokalnej społeczności, ale i poza nią , tą wiedz i świadomość.
Akademia CYBER.MIL , która ma na celu wykształcić nowe kadry specjalistów od cyberbezpieczeństwa to projekt dalekosiężny.
- Na przyszłość chcemy, aby ten program , który uczelnia Collegium Witelona przygotuje w pilotażu, był potem przeprowadzony w każdym województwie, w uczelniach w całym kraju.- mówi Dominik ROZDZIAŁOWSKI , Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w MON.- Na bazie dzisiejszych doświadczeń współpracy rozpoczętego programu przygotujemy program dla całego kraju. Zainteresowanie nim już jest duże, bo w krótkim czasie mieliśmy zgłoszenia od 30 uczelni chętnych. To rokuje bardzo dobrze.
Niewątpliwie o fachowców informatyków wykształconych z zakresu bezpieczeństwa w przestrzeni cyber będzie zabiegać wojsko, które najbardziej ,z uwagi na obronność kraju i obecnej sytuacji politycznej w Europie, odczuwa ich brak. Już teraz stara się przyciągnąć studentów do kształcenia w tym kierunku proponując np. wysokie stypendia.
- Studenci mogą ubiegać się o przydział stypendiów w wysokości około 2300 zł miesięcznie, ale niesie to za sobą również zobowiązania .- wymienia płk Tomasz WŁODARCZYK, przedstawiciel Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.- Ale student musi zdeklarować, że będzie uczestniczył w ćwiczeniach wojskowych , musi uczestniczyć w programie Legii Akademickiej, ukończyć kurs oficerski oraz przez 5 lat być żołnierzem zawodowym.-
Collegium Witelona nie ukrywa, że z programem CYBER.MIL pokłada duże nadzieję, iż dzięki niemu uda się tu stworzyć centrum kształcenia kadry, zwłaszcza dla sektora instytucji prywatnych, od spraw cybebezpieczeństwa. Do końca tego roku zacznie działać mała pracownia cyberbezpieczeństwa, która będzie się rozrastać . Na początek uczelnia otrzymała już wsparcie sprzętowe od Fundacji PKO BP i oczywiście liczy na pomoc z zewnątrz, zwłaszcza od zainteresowanych kształceniem takich specjalistów firm i przedsiębiorstw.
Fot.Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/25-10-22-witelonka-cyberbezpieczenstwo-fot-ewa-jakubowska{/gallery}