Wróciła Legnicka Wigilia Narodów (FOTO)
LEGNICA. Pochodzą z różnych stron świata, wywodzą się z różnych kręgów kulturowych, mają inne tradycje, zwyczaje, wyznania. W Legnicy od lat, u progu świąt Bożego Narodzenia, zasiadają do wspólnego stołu. Po dwóch latach pandemicznej przerwy odbyła się Legnicka Wigilia Narodów.
Na tę wyjątkową uroczystość każdy z narodów przygotowuje swoje świąteczne potrawy, dzieli się też krótką opowieścią o swoich świątecznych zwyczajach. Niekoniecznie związanych z Bożym Narodzeniem, bo nie każdy naród je obchodzi.
- Najważniejszym elementem Legnickiej Wigilii Narodów jest poznawanie narodów, których do tej pory nie znaliśmy. Wśród 10 narodów, które goszczą w tym roku przy wspólnym stole, nowym jest Uzbekistan- mówi Elżbieta Chucholska, prezes Stowarzyszenia Kobiety Europy, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.
Świąteczne potrawy i zwyczaje rodem z Uzbekistanu przybliżyła Agnieszka Grzegorska. Razem ze swoim partnerem Nikolaiem Rudenchenko, urodzonym w Taszkencie (stolica Uzbekistanu) postanowili w Legnicy otworzyć pierwszą uzbekistańską restaurację.
- Przygotowaliśmy na Wigilię Narodów trochę tradycyjnych dań świątecznych, takich które towarzyszą Uzbekom i przy narodzinach, i przy radosnych dniach, i przy smutnych. Głównym ich daniem jest płow- na bazie ryżu, z wołowiną, baraniną, ciecierzycą, marchewką i rodzynkami i ostrymi przyprawami, więc takie bardzo oryginalne smaki. Oczywiście, żaden Uzbek nie obyłby się bez lepioszki, czyli takiego ichniego chlebka, niewielkiego, okrągłego z wgłębieniem, posypanego ziarnami - mówi Agnieszka Grzegorska.
Wyjątkowo liczna była w tym roku reprezentacja Ukrainy. Do wspólnego stołu zasiedli bowiem uchodźcy, którzy w Legnicy znaleźli schronienie na czas wojny, która trwa nadal w ich kraju
- Ten czas, poprzedzający święta Bożego Narodzenia, jest dziś wyjątkowy. Mamy za sobą pandemię, mamy za sobą wybuch wojny na terenie Ukrainy. Staliśmy się takim miejscem spokoju dla uchodźców. Gościmy ich - mam nadzieję- jako wędrowników, którzy, jeżeli tylko będą chcieli i będą już mieli taką możliwość, będą mogli wrócić do swoich domów. Cieszymy się, ze jesteście z nami - mówił prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski.
Świąteczne życzenia złożyli wszystkim- po raz pierwszy obecni na Wigilii Narodów - reprezentanci różnych kościołów: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, ksiądz Jerzy Gansel z parafii ewangelicko-augsburskiej i ksiądz Lubomir Worhacz - proboszcz parafii prawosławnej.
{gallery}galeria/wydarzenia/12-12-22-wigilia-narodow-fot-jagoda-balicka{/gallery}