Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Centrum Witelona na finiszu (FOTO)

LEGNICA. W parku Miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona.  Prace wykończeniowe w budynku są mocno zaawansowane - mają zakończyć się jeszcze w I kwartale 2023 r. Centrum przejdzie na barki podmiotu zarządzającego obiektem . Spółka A+V projektuje ekspozycje i wyposażenie dla placówki. Jesienią 2023 r. ma rozpocząć się rekrutacja pracowników. Wczesną wiosną 2024 obiekt powinien zostać oddany do użytku. I z pewnością będzie to miejsce wyjątkowe nie tylko na mapie Legnicy, ale i Dolnego Śląska.

Prezydent Tadeusz KRZAKOWSKI podczas rasowego briefingu połączonego ze zwiedzeniem Centrum Witelona w trakcje końcowych prac wykończeniowych nie krył , że łatwiej, mniej problemowo i dużo taniej byłoby mu wybudować w Legnicy obiekt od podstaw spełniający te same funkcje co spełniać będzie Centrum Witelona. Gdyby jednak nie podjęcie inwestycyjnego wyzwania przez gospodarza Legnicy obiekt będący ważna częścią historii miasta najprawdopodobniej uległby spaleniu lub zawaleniu...

Centrum Witelona na finiszu (FOTO)

Liczby są bezwzględne: inwestycja stricte budowlana pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków zamknie się kwotą ok. 32 miliony złotych( planowano 24 mln - przyp.red.). Do tego dojdzie wyposażenie sal wystawienniczych, gabinetów naukowych itp. a to kwota około 3,5- 4 mln zł. Nikt głośni - przynajmniej obecnie - nie mówi o budżecie Centrum Witelona . Taki pełny budżet Centrum rada Miejska uchwalić będzie musiała na 2025 rok. Mówienie o zbilansowaniu funkcjonowania obiektu można jedynie porównać do dyskusji o planowaniu...statków UFO w Legnicy.  Jedno jest pewne obiekt, zwłaszcza poszczególne sale będzie można wynajmować na cele komercyjne... Ale prawda jest taka, że ciężar utrzymania Centrum weźmie na swoje barki Miasto Legnica...

-  Ta inwestycja ma też jednak inny wymiar: dzięki niej zostanie zachowany dla przyszłych pokoleń zabytkowy budynek. Bez interwencji miasta obróciłby się w perzynę - mówi wprost Tadeusz KRZAKOWSKI.

 Obecnie wewnątrz budynku trwają końcowe prace wykończeniowe. W sali głównej odrestaurowany sufit kasetonowy został odebrany przez konserwatora zabytków, podobnie jak sufit w sali konferencyjnej. Natomiast trzeci z odkrytych sufitów jest odrestaurowywany przez konserwatorów.

– Pod względem architektonicznym jest on najciekawszy – mówi Marcin Andrzejewski, pełnomocnik prezydenta ds. Centrum Kultury, Nauki, Edukacji Witelona w Legnicy. – Odkryty został na nim pierwszy oryginalny herb Legnicy. Wcześniej odrestaurowane zostały freski na ścianie przyszłej sali konferencyjnej, podobnie jak oryginalne drzwi wejściowe. Na podłogach położono dębowe parkiety.

Na zewnątrz położona została już nowa elewacja. Wymieniono okna i drzwi. Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Zbudowano betonowe szyby dla wind, wyznaczane są ciągi komunikacyjne i ewakuacyjne. Zbudowano parking i ogrodzenie Dzięki tym rozwiązaniom Centrum będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Niedawno rozstrzygnięty został przetarg na wyposażenie audio wizualne Centrum Witelona, które wygrała polska Firma A+V. – Ma ona duże doświadczenie w wyposażaniu np. muzeów, czy centrów konferencyjnych w najnowocześniejsze urządzenia – dodaje Marcin Andrzejewski. – Dzięki nim nasza sala będzie miała najlepsze wyposażenie na Dolnym Śląsku. Pojawi się przez to możliwość prowadzenia konferencji z miejscami na całym świecie.

Trwa też projektowanie ekspozycji z główną wystawą OKO. Perspektywa Przyszłości. według koncepcji Anny Rzeźnik i Kaspra Skirgajłło-Krajewskiego. To będzie niestandardowo i nowoczesne zaaranżowana przestań, gdzie zostanie nam przybliżony dorobek Witelona. Anna Rzeźnik tworzyła m.in. wystawy w Muzeum Żydów Polskich Polin, Powstania Warszawskiego, czy Centrum Nauki Kopernik, co gwarantuje wysoką jakość. Specjalną, stałą atrakcją w Centrum Witelona będzie ekspozycja interaktywna i warsztatowa dotycząca miedzi „Metale Szlachetne”, która ma pokazać historię pierwiastka oraz jego zastosowanie we współczesnym przemyśle, elektronice i nowych technologiach, a także pokazać globalne znaczenie KGHM Polska Miedź.

- Dążymy do tego by stworzyć tutaj wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce, będące symbolem miasta. Łączące historię ze współczesnością, budujące jego tożsamość. Ale także łączące je z parkiem – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. - Wiem, że co niektórym oponentom będzie trudno w to uwierzyć, ale tego obiektu Legnicy będzie zazdrościł cały Dolny Śląsk.

 Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/inwestycje/15-12-22-centrum-witelona-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}