Zbigniew Ziobro domaga się dożywocia za zabójstwo legnickiej pielęgniarki
LEGNICA. Zbigniew Ziobro interweniuje w sprawie zabójstwa pielęgniarki z Legnicy. Prokurator Generalny domaga się dożywocia zamiast orzeczonej kary 25 lat więzienia, dla mężczyzny, który w 2019 roku zabił kobietę, a skradzione jej pieniądze przegrał w salonie gier. Do Sądu Najwyższego trafiła już kasacja w tej sprawie.
Przypomnijmy, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w kwietniu ub. roku złagodził wymierzoną Pawłowi P. karę dożywotniego pozbawienia wolności do 25 lat więzienia. Z tym rozstrzygnięciem nie zgadza się Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który w kasacji do Sądu Najwyższego wniósł o uchylenie wyroku w części dotyczącej kary i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
- Skarżący podkreślił, że bezwzględny i okrutny sposób zachowania sprawcy, zaatakowanie pokrzywdzonej w jej własnym mieszkaniu, uderzenia zadane metalową rurką w głowę, ponawiane dziewięć razy, a gdy nie doprowadziły do skutku, silne uciśnięcie szyi bezbronnej, mocno już krwawiącej kobiety, skutkujące jej zadławieniem i śmiercią, świadczą o wyjątkowej determinacji oskarżonego w dążeniu do realizacji zamiaru zabójstwa, dokonanego z niskich, zasługujących na szczególne potępienie pobudek - mówi prokurator Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.
Przypomnijmy, Paweł P. po brutalnym zabójstwie, do którego doszło w październiku 2019 r. na jednym z osiedli w Legnicy, zerwał z szyi ofiary złoty łańcuszek, z portfela kobiety zabrał 450 zł, które wydał na gry hazardowe.
- W kasacji podniesione zostało i to, co znamienne- oskarżony, bezpośrednio po dokonanej zbrodni, bez emocji i paniki podjął działania mające na celu zatarcie śladów przestępstwa i pozbycie się obciążających go dowodów i - tak, jakby nic się nie wydarzyło - udał się do salonu gier, gdzie na automatach przegrał skradzione pokrzywdzonej pieniądze. Dla posiadania dóbr materialnych poświęcił wartość najwyższą, jaką jest życie człowieka - dodaje prokurator Borchólski.
W ocenie Prokuratora Generalnego, "wyłącznie kara dożywotniego pozbawienia wolności jest zdolna spełnić wymogi prewencji indywidualnej oraz zabezpieczyć społeczeństwo przed przyszłą agresją oskarżonego, której w świetle ustalonych okoliczności nie można uznać za jedynie hipotetyczne".