Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wszyscy zapisani się stawili na badanie (FOTO)

LEGNICA. Pierwszych 60. mieszkańców zostało przebadanych dziś w Legnicy w ramach akcji "Wyprzedź czerniaka- badaj znam(iona)". Bezpłatnych konsultacji udzielał specjalista z Centrum Onkologii we Wrocławiu. Kolejni legniczanie umówieni są na wizytę 26 listopada.

Wszyscy zapisani się stawili na badanie (FOTO)

Tymczasowy gabinet lekarski urządzono w Centrum Wolontariatu w samym sercu miasta. Badanie wykonywane było z pomocą dermatoskopu- urządzenia, które bezboleśnie pozwala kontrolować zmiany skórne. Potrzebna jest jeszcze wiedza i ogromne doświadczenie.

- To bardzo potrzebna akcja, bo podnosi naszą świadomość. Ja mam osobiście takie niedobre doświadczenie, ponieważ na czerniaka złośliwego zmarła moja siostra w wieku 26 lat. Od tamtej pory staram się co jakiś czas kontrolować skórę, nie opalam się z wyboru- mówi pani Mariola z Legnicy.

- Nie ma żadnych badań profilaktycznych dedykowanych przez NFZ, dlatego że w tej dziedzinie każdy pacjent powinien być zbadany. Tutaj nie ma limitu wieku, który jest zagrożony, nie ma grup ryzyka, takie badanie powinno być przeprowadzane u każdego, z różną częstotliwością - mówi Marcin Ziętek, chirurg onkolog z Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Prywatnie za taką konsultację trzeba byłoby zapłacić ok. 300 zł. Legniczanie, którzy zdążyli się zapisać, mieli je za darmo.

- To akcja zorganizowana w ramach projektu "Zdrowa Legnica" i jest współfinansowana ze środków pochodzących z KGHM. Zainteresowanie było bardzo duże- mówi prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski.

- W ciągu jednego dnia wszystkie 240 miejsc zostało rozdysponowanych na cztery niedziele- dwie w listopadzie, dwie w grudniu- potwierdza Marzena Danielewicz, z-ca dyr. wydz. zdrowia i spraw społecznych urzędu miasta w Legnicy.

- Takie badania w niedzielę to bardzo dobry pomysł, bo w tygodniu nie mamy czasu, żeby zająć się swoim ciałem, swoimi chorobami, a jak się zwleka to różnie może się skończyć - mówi Władysław Konfederak, który był pierwszym dziś przebadanym pacjentem.