Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Budowa oddziału zakaźnego dobiega końca

LEGNICA. Dobiegają końca prace przy budowie oddziału zakaźnego w legnickim szpitalu. Równolegle prowadzone są działania związane z wyłanianiem dostawców sprzętu i wyposażenia medycznego. Jak zapowiada dyrektor Anna Płotnicka-Mieloch, jeszcze w tym roku oddział może przyjąć pierwszych pacjentów.

Budowa oddziału zakaźnego dobiega końca

- Pandemia COVID-19 uświadomiła wszystkim, że oddziały zakaźne w takich jak nasz szpitalach są jak najbardziej potrzebne. W szczycie zakażeń mieliśmy dla zarażonych koronawirusem 150 łóżek. Na tym etapie został też utworzony szpital tymczasowy, w którym hospitalizowaliśmy dziennie 80-100 pacjentów. Choroby zakaźne - różne, nie tylko COVID-19 - będą coraz większym problemem, bo ludzie przestali się szczepić, a wirusy podlegają nieustannym mutacjom. Koronawirus SARS-CoV 2 zniknął wyłącznie z telewizyjnych pasków i szpalt gazet - nie z naszego życia. Aktualnie w szpitalu leży 9 pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19. Przebywają na oddziale wewnętrznym, co powoduje konieczność izolacji, wyłączenia części łóżek - mówi dyrektor Anna Płotnicka - Mieloch.

Na potrzeby oddziału zaadaptowano parter po dawnym oddziale onkologicznym w tzw. małym szpitalu do którego dobudowano osobny budynek pełniący funkcję izby przyjęć, z własnym podjazdem dla karetek. Do dyspozycji pacjentów będą 4 pokoje dwuosobowe, 4 pokoje jednoosobowe i 3 izolatki - wszystkie z własnymi węzłami sanitarnymi, urządzeniami do mycia oraz dezynfekcji kaczek czy basenów i systemem wentylacji. System śluz umywalkowo-fartuchowych zminimalizuje ryzyko "wyniesienia" zakażenia na zewnątrz.

- Pracuję od 40 lat i zawsze było moim marzeniem, aby na terenie obejmującym obszar dawnego województwa legnickiego powstał nowoczesny oddział zajmujący się chorobami zakaźnymi, który będzie współpracował z ośrodkiem referencyjnym jakim jest oddział chorób zakaźnych i klinika chorób zakaźnych szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu - podkreśla Ryszard Kępa.

Budowa oddziału zakaźnego w Legnicy kosztuje ok. 12,5 mln zł, z czego 11,5 mln zł to środki unijne - dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Osi Priorytetowej 12 „REACT-EU/(EFRR). W listopadzie zakończą się prace budowlane, a w grudniu oddział będzie już służył chorym.

źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy