Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W SP nr 16 powstała EKOpracownia (FOTO)

LEGNICA. Młodzież Szkoły Podstawowej nr 16 może już korzystać z Ekopracowni "zielone serce szkoły", co biorąc pod uwagę fakt, że w szkole funkcjonuje z powodzeniem "klasa pod chmurką" - nie budzi zdziwienia. Placówka na jej stworzenie pozyskała dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Miejsce to umożliwi poszerzenie wiedzy praktycznej, nabycie umiejętności oraz rozwijanie zainteresowań z zakresu nauk przyrodniczych i ekologicznych - mówi Julia MARCISZEWSKA , dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 im. Kornela Makuszyńskiego w Legnicy. - Nadrzędnym celem powstałej ekopracowni jest edukacja ekologiczna, a więc kształtowanie u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności za stan środowiska, w którym żyjemy a tym samym za dobra natury, z których codziennie korzystamy. Do dyspozycji nauczycieli i uczniów są m.in. mikroskopy, w tym mikroskop stereoskopowy, modele demonstracyjne, plansze, mapy, przyrządy do badań i doświadczeń stacjonarnych i w terenie - mówiła.

To pierwszy taki projekt zrealizowany w legnickiej oświacie i drugi w powiecie legnickim. Bez wątpienia legnicka szkoła pod okiem dyrektor Marciszewskiej stała się liderem legnickiej oświaty...

W SP nr 16 powstała EKOpracownia (FOTO)

Pomysł pracowni opiera się na radykalnej zmianie aranżacji wnętrza. Innowacją w urządzeniu ekopracowni jest stworzenie minilaboratorium, czyli w praktyce stanowisk badawczych, zaopatrzenie sali w takie wyposażenie, które pozwoli na stosowanie innowacyjnych metod, form, treści w zdobywaniu wiedzy i umiejętności przyrodniczo-ekologicznych przez wszystkich uczniów szkoły.

W sali będą odbywać się prelekcje, spotkania z ekspertami, pokazy, konkursy, lekcje otwarte. Projekt obejmuje wiele zadań włączających do pracy wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i inne podmioty z terenu gminy. Zakupione pomoce zostaną wykorzystane do rozwijania pasji, zainteresowań, prowadzenia doświadczeń i badań w terenie. Nowoczesna i atrakcyjna sala, bogaty zasób pomocy dydaktycznych zachęci uczniów do udziału w konkursach, akcjach i imprezach o tematyce ekologicznej.

Ekopracownia zapewni uczniom nie tylko atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy, ale i prezentacji interesujących ich tematów związanych ze środowiskiem przyrodniczym i propagowaniem wiedzy ekologicznej. Działania związane z projektem upowszechnią wśród uczniów postępowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, przestrzeganie zasad zachowania na terenach chronionych, podejmowanie zadań proekologicznych, dbanie o własne zdrowie. Uwrażliwią na piękno przyrody, w tym własnego regionu. Nauczą rozpoznawania i wskazywania zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających z działalności człowieka, a także zagrożeń dla człowieka wypływających ze środowiska.

W ramach realizacji projektu ze środków własnych wyremontowaliśmy salę. Natomiast z dotacji zakupiliśmy wyposażenie ( meble, stoliki, krzesełka), atrakcyjne pomoce dydaktyczne, mikroskopy, sprzęt elektroniczny, ( monitor interaktywny, drukarkę, laptopa), zestawy do badania gleby, powietrza, preparaty zoologiczne, biologiczne, zgniatarkę do butelek plastikowych, materiały biurowe, dekoracje.

Ekopracownia w szkole powstała dzięki dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu oraz NFOŚiGW na kwotę 50 tys. Wkład własny szkoły to nieco ponad 6 tys. zł. Z inicjatywą wyszła dyrektor Julia Marciszewska, której podziękowali podczas wizyty w szkole prezydent Legnicy Tadeusz KRZAKOWSKI i Aleksandra CICHOŃ z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. - Bardzo doceniam inicjatywy mające na celu zapewnienie dzieciom bliskiego kontaktu z przyrodą już na wczesnym etapie nauczania - podkreślił prezydent Legnicy Tadeusz KRZAKOWSKI. - Możliwość poznawania różnych gatunków roślin i zwierząt oraz obserwacji zmian zachodzących cyklicznie w przyrodzie to cenne wartości. Gratuluję całej szkolnej społeczności tego miejsca" - dodał.

Obecny podczas otwarcia "zielonego serca szkoły" Paweł WECHTA z WFOŚiGW we Wrocławiu powiedział: -  EKOPRACOWNIA jest innowacyjnym miejscem, stworzonym z myślą o edukacji ekologicznej i zrównoważonym rozwoju. Sala jest wyposażona w nowoczesne narzędzia i sprzęty. Sala jest doskonałą przestrzenią dydaktyczną i miejscem inspirującym dzieci i młodzież do działań proekologicznych. Cieszę się, że kolejce projekty Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu znajdują właściwy klimat w samorządach b. województwa legnickiego ,powiatu legnickiego i samej Legnicy. Nie tak dawno otwieraliśmy podobną ekopracownię w Krotoszycach. Rozmawiałem z długo z panią dyrektor Julią Marciszewską na temat realizacji kolejnych proekologicznych projektów i jest szansa, ze Szkoła Podstawowa nr 16 w Legnicy stanie się placówką wzorcową w dolnośląskim systemie edukacji ekologicznej i przyrodniczej.

Fot. Zbigniew Jakubowski