Unikalność pokoleń ALO (FOTO)
LEGNICA. Grupa uczniów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy przystąpiła do udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie pn. Zwolnieni z Teorii, której celem jest tworzenie projektów społecznych rozwiązujących zauważony problem i poprawa życia ludzi. Licealiści przygotowali projekt „Unikalność Pokoleń”, w którym wzięło udział blisko 100 osób m. in.: uczniowie, studenci oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- W dzisiejszym świecie, gdzie technologia i społeczne zmiany rozwijają się w zawrotnym tempie, istnieje wyjątkowa potrzeba budowania mostów komunikacyjnych między różnymi pokoleniami. Rozbieżności w podejściach, wartościach i doświadczeniach między pokoleniami mogą prowadzić do nieporozumień i konfliktów, co utrudnia współpracę i zrozumienie między ludźmi różnych wieków. Dlatego też, inicjatywy takie jak "Unikalność Pokoleń" stają się kluczowymi wydarzeniami w kształtowaniu przyszłości naszych społeczności - mówi lider projektu, Matusz Liczko z klasy 4P.
Unikalność Pokoleń to wydarzenie, które ma na celu stworzenie przestrzeni do spotkania się przedstawicieli różnych generacji. Jest to interaktywne doświadczenie, które zachęca do dialogu, wymiany perspektyw i budowania więzi między pokoleniami. Od seniorów, którzy przynoszą ze sobą bogate doświadczenie życiowe, po młodszych uczestników, którzy przynoszą nowe spojrzenie i energię.
Jednym z głównych celów tego projektu jest poprawa komunikacji między różnymi generacjami. - Świadomość różnic w sposobach komunikacji i wyrażania myśli może pomóc w unikaniu nieporozumień i konfliktów. Poprzez wspólne dyskusje uczestnicy mogą nauczyć się słuchać siebie nawzajem, doceniać różnice oraz budować więź opartą na szacunku i zrozumieniu - dodaje Mateusz Liczko.
Finałem projektu było zorganizowane 1 marca spotkanie „Unikalność Pokoleń”. Blisko stu uczestników wydarzenia reprezentujących różne pokolenia próbowało odpowiedź na ważne społecznie pytania: Co lubię w danym pokoleniu? Co trudno nam zrozumieć w zachowaniu innych pokoleń? Jak można poprawić komunikację międzypokoleniową? Jakie wartości chcieliby przekazać innym pokoleniami?
- Starsze pokolenia mogą dzielić się z młodszymi tradycjami, które są fundamentem społeczeństwa. Z drugiej strony, młodsze pokolenia mogą dzielić się swoimi perspektywami na różne aspekty, które mogą być trudne do zrozumienia dla starszych pokoleń. To nie tylko buduje komunikacje między pokoleniami, ale także pozwala społecznościom wykorzystać pełen potencjał różnorodności i przyczynia się do osiągania wspólnych celów - przekonują autorzy projektu.
W projekcie wzięli udział: Ziemowit Balwierz, Patryk Bonecki, Antoni Judyn, Gabriela Karbowiak, Julia Kos, Martyna Liczko, Mateusz Liczko, Joanna Przybył. Finaliści olimpiady mają szansę zdobycia certyfikatu project managment principles.