Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Uczniowie ALO pamiętają i przypominają o osobach cierpiących na schizofrenię i alzheimera

LEGNICA. Grupa drugoklasistów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przygotowała projekt społeczny pod tytułem “Zapomnieni”, w ramach którego zorganizowała cykl warsztatów edukacyjnych poświęcony osobom zmagającym się z schizofrenią i chorobą alzheimera. W zajęciach wzięło udział kilkuset legniczan oraz mieszkańców powiatu legnickiego.

Uczniowie ALO pamiętają i przypominają o osobach cierpiących na schizofrenię i alzheimera

Uczniowie ALO wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, której celem jest tworzenie projektów społecznych rozwiązujących zauważony problem i poprawa życia ludzi. W ramach projektu “Zapomnieni” przygotowali cykl zajęć warsztatowych, na których szerzyli świadomości na temat osób starszych cierpiących na schizofrenię i chorobę Alzheimera. 

Wydarzenie okazało się być ogromnym sukcesem frekwencyjnym, a uczestnicy projektu "Zwolnieni z teorii" mieli okazję dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, odbywając swoiste warsztaty z empatii i współczucia. 

Pierwsze zajęcia były prowadzone dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych na terenie Collegium Witelona. Wzięło w nich udział blisko dwieście osób. Licealiści zorganizowali także zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej w Spalonej.

- Na warsztatach naświetliłyśmy naszym młodszym kolegom problem osób chorych na schizofrenię i alzheimera. Podzieliłyśmy się również wskazówkami jak pomóc w zrozumieniu chorych - mówi Jakub Horbal z klasy 2B ALO.

Zajęcia edukacyjne była prowadzone również dla dorosłych legniczan. 18 marca uczniowie ALO wystąpili na konferencji naukowej "Od Edukacji do Biznesu - kreatywność zaczyna się w mózgu" zorganizowanej przez Collegium Witelona i Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Warsztaty zostały przeprowadzone także w Dom Pomocy Społecznej w Legnicy oraz Legnickim Polu.

- Kamila z Kubą zaprezentowali sposoby komunikowania się oraz techniki wspierania osób cierpiących na te choroby. Następnie zostały przeprowadzone warsztaty interaktywne dla personelu i podopiecznych „Poczuj się tak, jak czuje się chory na Alzheimera” - mówi Katarzyna Kućko, nauczycielka ALO i koordynatorka projektu.

Zajęcia organizowane w ramach "Zwolnionych z teorii" okazały się bardzo praktyczne. - Wzięliśmy udział w warsztatach, a nasz podopieczny miał możliwość doświadczyć to, co czuje jego chorująca żona na alzheimera. Bardzo dziękujemy za ciekawe warsztaty interaktywne - mówią pracownicy legnickiego DPS.

Jeśli ukończą swój projekt w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, otrzymają tytuły finalistów oraz międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez PMI ATP.

Zdjęcia. ALO