Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Depresja - walka z niewidzialnym wrogiem. Sprawdź swoją wiedzę na temat tej choroby

LEGNICA. Depresja to choroba, która często pozostaje niezauważona, lecz rozwija się w naszym społeczeństwie w zastraszającym tempie. Dlatego młodzi ludzie z Legnicy i Nysy postanowili stworzyć projekt społeczny pod nazwą "Młoda nadzieja", który wyjaśnia czym jest depresja i jak należy postępować w przypadku jej objawów. Przygotowali w tym celu tematyczną stronę internetową mlodanadzieja.pl oraz cykl warsztatów profilaktycznych. - Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy postanowili stawić czoła w walce z depresją, ponieważ widzimy rosnący problem zaburzeń zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Nasz zespół składa się także z wspierających nas ekspertów z różnymi doświadczeniami, którzy posiadają jeden wspólny cel – zmienić sposób, w jaki społeczeństwo rozumie i radzi sobie z tą chorobą - mówi Jakub Wieczorek z Technikum Akademickiego w Legnicy.

Depresja - walka z niewidzialnym wrogiem. Sprawdź swoją wiedzę na temat tej choroby

Jak podkreślają autorzy projektu, Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. Depresja stała się jedną z głównych chorób cywilizacyjnych, a świadczą o tym rosnące statystyki dotyczące zachorowań i wydatków na jej leczenie. W Polsce wzrasta również liczba młodych ludzi (poniżej 18 roku życia) stosujących leki przeciwdepresyjne. Łączna wartość refundacji tych leków w 2021 r. wyniosła prawie 200 mln zł. Niesie to za sobą także inne skutki społeczne potwierdzone w danych statystycznych jak np. absencja w szkole czy pracy.

- Nasza inicjatywa skupia się na kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim projekt ma na celu zgłębienie tajemnic depresji, aby zrozumieć jej naturę i mechanizmy działania, co pozwoli nam zapewnić skuteczniejsze wsparcie osobom cierpiącym na tą chorobę. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa edukacja i świadomość społeczna. Chcemy także przełamać bariery, które uniemożliwiają osobom cierpiącym na depresję uzyskanie pomocy. Zwiększając dostęp do informacji i promując otwartość społeczeństwa, chcemy stworzyć bardziej przyjazne i wspierające środowisko dla osób cierpiących na depresję - dodaje Marcel Lichocki z TA.

W tym celu autorzy projektu stworzyli przyjazny portal internetowy mlodanadzieja.pl zawierający rzetelne informacje na temat choroby jaką jest depresja. Za jego pomocą można dowiedzieć się jak rozpoznać depresję u siebie i bliskich, jak sobie z nią radzić i gdzie można uzyskać specjalistyczną pomoc - w tym bezpłatną.

Twórcy projektu przeprowadzili także warsztaty profilaktyczne dla uczniów ponadpodstawowych oraz osób uczęszczających na zajęcia do świetlic terapeutycznych. Wsparciem dla młodzieży był zespół psychologiczno-pedagogiczny TA, który pomagał w prowadzeniu zajęć. Ich uczestnicy nie tylko mogli zdobyć wiedzę na temat choroby, lecz także wzięli udział w anonimowych badaniach ankietowych, które pozwolą lepiej poznać problematykę depresji wśród młodzieży z Legnicy i Nysy. Wyniki badań zostaną opublikowane na stronie mlodanadzieja.pl.

Projekt "Młoda nadzieja" jest realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady pn. Zwolnieni z Teorii.