Sukces uczennicy w 50. olimpiadzie geograficznej
LEGNICA. Barbara Kozłowska uczennica klasy 4, matematyczno-geograficznej II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy została finalistką jubileuszowej, 50.Olimpiady Geograficznej.
Etap szkolny polegał na napisaniu przez uczennicę pracy badawczej na jeden z czterech przygotowanych odgórnie tematów, odnoszący się do okolicy, w której się mieszka lub która jest bliska uczestnikowi. Są to np. analizy życia ludności, projekty wycieczki po gminie czy też opisanie szczególnego elementu przyrody np. Znaczenia gleb czy sieci wodnej dla rozwoju gminy. Basia, jako mieszkanka Miłkowic w zeszłym roku wykonywała analizę porównawczą dwóch gmin wiejskich: Miłkowic i Kunic pod względem warunków życia ludności, zaś w tym roku pisała o procesie depopulacji miasta Legnicy. Największa trudność tego etapu jak mówi uczennica to zmobilizowanie się do pracy w wakacje (czas pisania pracy przypada od czerwca do listopada). Prace ocenia komitet olimpijski, który sprawdza ich poprawność pod względem merytorycznym. Już podczas szkolnego etapu, uczniowie muszą wykazać się dużą samodzielnością i umiejętnością zbierania i interpretowania danych.
W etapie okręgowym weryfikuje się głównie wiedzę nabytą na lekcjach geografii, ale również tą zawartą w atlasach szkolnych - jest to nieco trudniejszy poziom od matury z geografii. Etap składa się z trzech testów, najlepsi kwalifikują się do zawodów ustnych kolejnego dnia. Podczas części ustnej prezentuje się przed komisją i publicznością przekrojowe pytanie dotyczące szeroko pojętej wiedzy szkolnej.
Uczennica do etapu okręgowego dotarła w tym i ubiegłym roku. Do finału kwalifikuje się zwykle ok. 120 uczestników. W tym roku wśród nich była również uczennica II LO w Legnicy. Finał to podobne zadania do zadań z etapu okręgowego, jedyna różnica to wyższy poziom zadań który wymaga wiedzy dodatkowej, zarówno o obecnej sytuacji na świecie jak i wiedzy szkolnej oraz znajomości mapy fizycznej i politycznej świata. Podczas zawodów finałowych są też przeprowadzane zawody drużynowe w terenie polegające zwykle na mapowaniu wyznaczonego terenu. W tym roku skupialiśmy się na kwestii energetyki, odwiedziliśmy m.in. kopalnie odkrywkową w Bełchatowie, gminę Kleszczów i elektrownię węglową w Bełchatowie. Do olimpiady uczennicę przygotowała nauczycielka geografii – Beata Kucia, która w gronie swoich uczniów ma licznych laureatów i finalistów Olimpiady Geograficznej.
Basia uważa, że geografia to nauka, która dostarcza wiedzy o tym, jak funkcjonuje świat. Jest to bardzo szeroka dziedzina i każdy znajdzie coś dla siebie. „Ja znalazłam i czerpię z tego ogromną przyjemność”- mówi.
Uczennica po liceum chciałaby podjąć studia na Politechnice Warszawskiej na kierunku matematyka i analiza danych.