Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koleje Dolnośląskie dadzą praktykę i pracę

LEGNICA. Zagwarantują bezpłatne podręczniki, ubezpieczenia, zawodową praktykę, a potem pewne miejsca pracy. Koleje Dolnośląskie podpisały dziś z prezydentem Legnicy i z legnicką szkołą  porozumienie w sprawie kształcenia przyszłych kadr.

Koleje Dolnośląskie dadzą praktykę i pracę

Od września w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy ma ruszyć nowy kierunek - technik transportu kolejowego. Tę klasę pod swoje skrzydła wzięła już lubińska spółka Pol-Miedź Trans. Teraz dołączył następny partner- Koleje Dolnośląskie.

- Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy, że zyskaliśmy nowego partnera po spółce Pol- Miedź Trans gwarantującej nam praktyki dla uczniów na infrastrukturze towarowej. Teraz - dzięki Kolejom Dolnośląskim - nasi uczniowie będą mieli praktyki i w sekcji osobowej, co jest dla nas bardzo ważne - mówi Stella Święcińska, dyr. Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy.

Prezes Kolei Dolnośląskich jest przekonany, że to umowa powinna przynieść korzyści wszystkim stronom. O wykwalifikowaną kadrę na kolei coraz trudniej, tym bardziej, że w latach 90-tych zlikwidowano szkoły kolejowe, a kolej przeżywa teraz renesans.

- Miejsca pracy na kolei to są dobre, stabilne miejsca pracy, gwarantujące dobre płace, które zaczynają się od 5-6 tys. zł plus dodatki. Praca jest odpowiedzialna, ale nie jest już tak trudna, jak przed laty. W tej chwili maszynista ma do dyspozycji klimatyzowaną kabinę i joystick. Nie ma smaru, brudu czy węgla - mówi Piotr Rachwalski - prezes Kolei Dolnośląskich.  

Zainteresowanie nowym kierunkiem jest spore. Początkowo zakładano, że klasa liczyć będzie 16 osób. Już zapisało się 27 osób, a wielu absolwentów gimnazjów wskazało tę szkołę, jako szkołę drugiego wyboru.

Warto dodać, że list intencyjny podpisano nie tylko w sprawie klasy patronackiej, ale i Ośrodka Szkolenia Maszynistów i Kandydatów na Maszynistów.