Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Radny R.Rajczakowski pyta o kompetencje prezydent A.Krzeszewskiej

LEGNICA. Mimo, że od wyborów samorządowych minęło już trochę czasu to jednak pojawienie się legniczanki Aleksandry KRZESZEWSKIEJ w roli I zastępcy prezydenta Legnicy wzbudza sporo komentarzy. I nie chodzi o urodę nowej wiceprezydent czy jej wiek.  Aleksandra Krzeszewska dołączyła wspomnianą nominacją do wciąż wąskiej grupy kobiet w naszym regionie sprawujących kierownicze stanowiska w lokalnym samorządzie (należą do tego elitarnego grona:  Alicja Sielicka burmistrz Prochowic, Elżbieta Jedlecka wójt Wądroża Wielkiego, Edyta Owczarek-Pręda- II zastępca prezydenta Głogowa, Monika Żmijewska sekretarz miasta Jawora, Beata Łuckiewicz-Kropska, zastępca wójta Zagrodna czy  Mariola Gaj-Łopaczyńska- sekretarz gminy Rudna).

Radny Rady Miejskiej Legnicy Rafał RAJCZAKOWSKI dociekając w imieniu wyborców okolicznościami awansu Krzeszewskiej,  złożył w tej sprawie interpelację. Oto jej pełna treść:

Radny R.Rajczakowski pyta o kompetencje prezydent A.Krzeszewskiej

INTERPELACJA NR 1/2024
Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie decyzji dotyczącej powołania nowego Wiceprezydenta Miasta Pani Aleksandry Krzeszewskiej. Mieszkańcy wyrazili swoje zastrzeżenia, wskazując na brak wymaganego stażu pracy oraz na fakt, że jest to jej pierwsza praca zawodowa.
Jako przedstawiciel mieszkańców naszego miasta, czuję się zobowiązany do zgłoszenia wątpliwości związanych z tą nominacją. Nasze miasto stoi przed wieloma wyzwaniami wymagającymi kompetentnego zarządzania, odpowiedniego doświadczenia zawodowego oraz wiedzy na temat funkcjonowania administracji publicznej. Powierzenie tak odpowiedzialnej funkcji osobie bez odpowiedniego doświadczeni zawodowego budzi poważne obawy dotyczące efektywności działań podejmowanych przez Urząd Miasta.
W szczególności należy podkreślić, że nasze miasto jest zadłużone, a budżet jest niewystarczający, co dodatkowo podkreśla potrzebę powierzenia kluczowych stanowisk osobom o udokumentowanych kompetencjach i doświadczeniu w zarządzaniu kryzysowym.

Miasto nie ma czasu na pięć lat nauki – potrzebni są sprawni menedżerowie, którzy natychmiast będą w stanie podjąć skuteczne i merytoryczne działania zaradcze.
W związku z powyższym, proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Jakie były kryteria wyboru Pani Aleksandry Krzeszewskiej na stanowisko Wiceprezydenta Miasta?
2. Czy przeprowadzono analizę doświadczenia zawodowego oraz kompetencji Pani Aleksandry Krzeszewskiej przed jej nominacją?
3. Jakie konkretne kwalifikacje i umiejętności zadecydowały o powierzeniu jej tak odpowiedzialnej funkcji?
4. Czy zostały przeprowadzone jakiekolwiek analizy ryzyka związane z powierzeniem kluczowej funkcji administracyjnej osobie bez doświadczenia zawodowego?
5. W jaki sposób zamierza Pan zapewnić, że brak doświadczenia zawodowego nie wpłynie negatywnie na realizację zadań przypisanych do stanowiska Wiceprezydenta?
6. Czy brane były pod uwagę inne kandydatury na stanowisko Wiceprezydenta? Jeśli nie, to jaki był tego powód?
Zależy mi na transparentności i rzetelności procesu nominacji, który powinien opierać się na merytorycznych przesłankach i dbałości o dobro publiczne. Brak doświadczenia zawodowego osoby piastującej tak wysokie stanowisko może rodzić pytania o jej zdolność do efektywnego zarządzania i podejmowania kluczowych decyzji dla naszego miasta.
Proszę o pilne ustosunkowanie się do powyższych kwestii oraz o przedstawienie wszelkich dodatkowych informacji, które mogą rozwiać obawy mieszkańców w tej sprawie.
Z wyrazami szacunku,
Rafał Rajczakowski 

Przypomnijmy, że wiceprezydent Aleksandra KRZESZEWSKA na zajmowanym stanowisku  prowadzi bezpośredni nadzór nad:
Wydziałem Aktywności Lokalnej i Promocji Miasta, Wydziałem Oświaty, Kultury i Sportu, Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych, Miejskim Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Biurem Miejskiego Rzecznika Konsumentów, Legnickim Centrum Kultury w Legnicy, Legnicką Biblioteką Publiczną w Legnicy, Galerią Sztuki w Legnicy, Muzeum Miedzi w Legnicy, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Legnicy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Legnicy, Centrum Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli, Miejskimi Przedszkolami, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespołem Placówek Specjalnych w Legnicy, Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym, Świetlicami Terapeutycznymi: Nr 1 i 2, Pogotowiem Opiekuńczym, Domem Dziecka, Rodzinnym Domem Dziecka, Zespołem Obsługi Jednostek Oświatowych, Domem Pomocy Społecznej, Placówką opiekuńczo wychowawczą "Nasz Dom" i Placówką opiekuńczo wychowawczą "Dom dla Dzieci"

Nam i legniczanom wypada czekać na odpowiedź prezydenta Macieja KUPAJA na interpelacje radnego Rajczakowskiego...