Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

W Legnicy powstał zamiejscowy WZON (FOTO)

LEGNICA. Ważna informacja dla osób niepełnosprawnych. W Legnicy powstał pierwszy na Dolnym Śląsku zamiejscowy oddział Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. To właśnie we WZON osoby niepełnosprawne uzyskają decyzję o poziomie potrzeby wsparcia, na podstawie której wylicza się kwotę wypłacaną przez ZUS.

W Legnicy powstał zamiejscowy WZON (FOTO)

Od stycznia tego roku pełnoletnim osobom niepełnosprawnym przysługuje tzw. świadczenie wspierające, które wypłaca ZUS. By jednak do ZUS-u o pieniądze się zwrócić, najpierw trzeba stanąć na komisji WZON, czyli Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Dotąd takie komisje odbywały się wyłącznie we Wrocławiu. Od teraz będą i w Legnicy.

- To jest bardzo duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, ponieważ dodatek do tej pory był udzielany tylko i wyłącznie we Wrocławiu, a już za chwilę mieszkańcy Legnicy i okolic będą mieli szansę sięgnąć po niego bez zbędnych wyjazdów, bez zbędnych podróży - mówi Maciej Kupaj, prezydent Legnicy.

Z inicjatywą, by w Legnicy utworzyć zamiejski oddział WZON wyszła przewodnicząca tutejszego Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Urszula Ganske. Pomysł idealnie wpisał się w podejście urzędu wojewódzkiego we Wrocławiu, który chce, by takimi punktami zamiejscowymi WZON pokrył się cały Dolny Śląsk.

- Z dumą otwieramy pierwszy zamiejscowy punkt Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności właśnie w Legnicy. Zależy nam, aby cały system zdecentralizować, aby w ten sposób powstała sieć obsługi osób niepełnosprawnych. Chcemy, żeby to urzędnicy - nasze składy orzekające - wychodziły do osób niepełnosprawnych, żeby nie musiały one jeździć do Wrocławia - mówił w Legnicy wicewojewoda dolnośląski, Piotr Sebastian Kozdrowicki.

- Aby otrzymać świadczenie wspierające z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, należy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności oraz kwestionariusz i orzeczenie. Po pozytywnej weryfikacji wniosku ustalającego poziom potrzeby wsparcia i przeprowadzeniu wywiadu przez specjalistów z komisji zostanie wydana decyzja z wartością punktową. W zależności od wartości punktowej wypłacane będą świadczenia pieniężne. W tym roku minimum wynosi 87 punktów – tłumaczy Renata Marcinkowska, przewod. Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Komisje WZON, odbywać się będą dwa razy w tygodniu w siedzibie Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Zielonej w Legnicy. Na komisje stawić się tu będą mogły nie tylko osoby niepełnosprawne z Legnicy czy z powiatu legnickiego, ale także z powiatów ościennych.