Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Podpisano porozumienie o współprowadzeniu Teatru Modrzejewskiej

LEGNICA. Legnica będzie finansowała Teatr im. Heleny Modrzejewskiej kwotą nie mniejszą niż milion złotych, a Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego nie mniejszą niż pięć milionów.

Podpisano porozumienie o współprowadzeniu Teatru Modrzejewskiej

Dziś (14 czerwca) prezydent Legnicy Maciej Kupaj oraz Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego podpisali porozumienie w sprawie wspólnego prowadzenia Teatru Modrzejewskiej. Porozumienie jest pokłosiem zerwania przez poprzednie władze umowy o współprowadzeniu legnickiej sceny i zmniejszenie dofinansowania z półtora miliona do miliona złotych.

- Podpisując to porozumienie kończymy, po prawie dwóch latach, konflikt między miastem a urzędem marszałkowskim - mówi prezydent Maciej Kupaj. To było moje zobowiązanie wyborcze, które właśnie dzisiaj finalizujemy.

- To był konflikt niezrozumiały – dodaje Jarosław Rabczenko. – Umowa została wypowiedziana bez rozmów z drugą stroną. Dzisiejsze porozumienie uwzględnia propozycje miasta sprzed dwóch lat , ale sposób jaki zostało to wtedy zrobione był formalnie błędny i pozbawiony pewnej elegancji.

Umowa o wspólnym finansowaniu legnickiej sceny między urzędem marszałkowskim a miastem została zawarta w 2009 r. Miasto zobowiązało się przekazywać teatrowi 1,5 mln zł rocznie a urząd 2,5 mln zł. Przez kilkanaście lat miasto, do czasu zerwania umowy, finansowało teatr w tej wysokości, a jednocześnie wsparcie urzędu wzrosło ponad dwukrotnie.

- Udział miasta w finansowaniu teatru jest symboliczny, ale bardzo ważny – przyznaje prezydent Kupaj. Pragniemy, a by był on nasz legnicki, miejski. By teatr się rozwijał i był jednym z najlepszych w Polsce. Będę dbał o to, aby ta scena była docenianą i szanowaną instytucją kultury w naszym mieście.

- Popisanie tej umowy jest początkiem drogi do sukcesu – podsumowuje Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej. – Teraz nasza sytuacja formalno prawna staje się jasna.